Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 15, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wydawcy zgodzili się na częściową redukcję długu Ruchu

15 maja odbędą się posiedzenia zatwierdzające układ (fot. materiały prasowe)

Wydawcy zgodzili się na redukcję swoich wierzytelności wobec Ruchu o 124 mln zł (z całej sumy 162 mln zł). W poniedziałek odbyły się zgromadzenia wierzycieli Ruchu, podczas których głosowano nad planem restrukturyzacji tej firmy. 

Prawie wszyscy najwięksi wydawcy objęci pierwszym przyspieszonym postępowaniem układowym (PPU 1), które zakłada 85-procentową redukcję wierzytelności, byli za porozumieniem. "Za" głosowało też 30 średnich (9 było przeciw, 1 był nieobecny). Objęci PPU 2 mają natomaist zrezygnować z 50 proc. niespłaconych przez Ruch należności.

- To sygnał, że zdaniem wydawców branża nie funkcjonuje bez Ruchu - mówi rzecznik Ruchu Wojciech Paczyński. - Postaramy się ten kredyt zaufania spłacić przez to, co komunikowaliśmy, jeśli chodzi o rozwój firmy i ekspansję: przywrócenie Ruchu do dawnej świetności - podkreśla.

- Mam nadzieję, że to początek naprawy tego kawałka sieci dystrybucji - komentuje Marek Frąckowiak, dyrektor Izby Wydawców Prasy. - Czy akurat nacjonalizacja ruchu jest najlepszym wyjściem? Można mieć wątpliwości, ale w tej sytuacji z punktu widzenia większości wydawców to wyjście lepsze niż upadłość. Liczymy na dalsze inwestycje Orlenu i na to, że firma rzeczywiście będzie teraz naprawiana - dodaje.

Wszystkie akcje Ruchu ma przejąć Alior Bank i sprzedać je Orlenowi - jedynemu inwestorowi zainteresowanemu kupnem spółki. Alior to podmiot, wobec którego Ruch ma największe zobowiązania - łącznie 105 mln zł (bank nie jest objęty PPU). Aktualnie 100 proc. akcji spółki Ruch posiada fundusz inwestycyjny Lurena Investments B.V.

Ruch, według danych Izby Wydawców Prasy, w lutym 2019 roku był drugi na rynku dystrybucji prasy z udziałem 23,1 proc. (spadek o 6,83 proc.). Największym dystrybutorem jest Kolporter z udziałem 55,76 proc.

(JSX, 15.04.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 16, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polak w zespole dziennikarskim, który otrzymał Nagrodę Pulitzera

Antoni Słodkowski kieruje birmańską redakcją Reutera (screen YouTube/ The Pulitzer Prizes)

Dwa wielkie amerykańskie dzienniki - "The Wall Street Journal" i "The New York Times" - otrzymały nagrody Pulitzera za materiały poświęcone prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi. W zespole dziennikarzy Reutera, który też otrzymał nagrodę jest Polak - Antoni Słodkowski.

W przypadku "WSJ" uhonorowano artykuły o płaceniu przez prawnika Trumpa za milczenie kobietom, które twierdziły, że miały romanse z obecnym prezydentem. "NYT" otrzymał nagrodę za materiały dotyczące kwestii podatkowych rodziny Trumpów.

Ta prestiżowa nagroda, której laureatów ogłoszono w poniedziałek na Columbia University w Nowym Jorku, przypadła też m.in. ekipie dziennikarzy agencji prasowej Associated Press za dokumentowanie okrucieństw jemeńskiej wojny domowej.

Nagrodę Pulitzera przyznano też dziennikarzom agencji Reutera, za ujawnienie masakry muzułmanów Rohingja w Birmie oraz za zdjęcia migrantów na granicy z USA. Dwaj dziennikarze Reutersa, którzy zajmowali się tą sprawą, Birmańczycy Wa Lone i Kyaw Soe Oo zostali w Birmie skazani na siedem lat więzienia. W zespole, który otrzymał nagrodę jest też Polak - Antoni Słodkowski, który kieruje birmańską redakcją. 

Pośmiertnie Pulitzera otrzymała królowa soulu Aretha Franklin (zm. 16 sierpnia 2018 r.) za "niezapomniany wkład", jaki wnosiła w amerykańską muzykę i kulturę przez ponad pięć dziesięcioleci.

Prestiżowe nagrody Pulitzera przyznawane są w USA od 1917 roku za wybitne osiągnięcia m.in. w dziennikarstwie, literaturze, teatrze i muzyce.

(PAP, 16.04.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.