Temat: Grand Press Photo

Dział:

Dodano: Kwiecień 04, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wystawa Grand Press Photo 2018 w Katowicach

Fot. Adam Lach/ Napo Images, Konstancja Nowina Konopka/ AF Edytor, Bartłomiej Jurecki/ "Tygodnik Podhalański", Franciszek Mazur/ "Gazeta Wyborcza", Michał Korta

Do 23 kwietnia w Silesia City Center w Katowicach można oglądać pokonkursową wystawę fotografii prasowej Grand Press Photo 2018.

Na wystawie są m.in. prace fotoreporterów z Katowic: zdjęcie Adama Jędrysika – nominowane w kategorii Wydarzenia oraz fotoreportaż Rafała Klimkiewicza – nominowany w kategorii Kultura i rozrywka.

Na wystawę najlepszych zdjęć prasowych 2017 roku zapraszają organizatorzy konkursu: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press oraz partner wystawy miejskiej – Silesia City Center. - Jest nam niezmiernie miło, że to właśnie w przestrzeni naszego centrum gości wystawa wyjątkowych prac uczestników konkursu Grand Press Photo 2018. Cieszę się, że wielowymiarowość Silesia City Center jest doceniana w obszarze miejsko-kulturowym. – mówi Iwona Mroczek, dyrektor Silesia City Center.

Prace trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczył fotoreporter światowej klasy, członek prestiżowej agencji VII: Stefano De Luigi. - Byłem bardzo ciekaw produkcji polskich fotografów. Chciałem się przekonać, w jaki sposób fotografowie w Polsce pracują i jakie mają podejście do najważniejszych problemów społecznych, gospodarczych i politycznych. Jakość zgłoszonych prac mile mnie zaskoczyła – mówi Stefano De Luigi.

Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia autorstwa Adama Lacha (Napo Images) zrobiona 24 lipca 2017 roku w Warszawie podczas protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa.

- Wybraliśmy to zdjęcie, ponieważ przypomniało nam o czymś bardzo istotnym, może najważniejszym: o wolności. Wolności słowa, wolności do tego, aby kochać. Nie możemy nigdy zapomnieć o tym, że wolność jest podstawą każdej demokracji – uzasadniał Stefano De Luigi, dodając, że jury dopatrzyło się w tej fotografii podobieństwa do znanego obrazu Eugene’a Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady”.

- Cieszę się, że jury zauważyło niezwykłą prawdę napisaną w tej fotografii, bo ona niczego nie udaje. I że doceniło ważne rzeczy, które się dzieją w naszym kraju. Bo niezwykłe jest to, że ludzie się jednoczą, i po jednej i po drugiej stronie, a my obie te strony z wielkim szacunkiem powinniśmy fotografować – mówił po odebraniu nagrody Adam Lach.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Mecenas Grand Press Photo 2018: Nikon

Partnerzy konkursu i wystaw: Sanofi, Provident Polska, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Inicjatywa Nasza Niepodległa

Partnerzy wystaw: Drukarnia Andrus i thyssenkrupp Materials Poland S.A.

Partner wystawy miejskiej: Silesia City Center

Patroni medialni: „Dziennik Zachodni″, Naszemiasto.pl, telewizja TVS, radio Silesia

Kontakt dla mediów w sprawie wystawy: Magdalena Jankowska, tel. 601 780 003, m.jankowska@press.pl

(CP, 04.04.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.