Dział: PRASA

Dodano: Marzec 21, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

SDP po raz 26. przyznało swoje nagrody

Laureatem Głównej Nagrody Wolności Słowa SDP został Wojciech Biedroń (screen YouTube/ Amicus Media)

Zarząd główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich po raz 26. przyznał nagrody SDP i Laur SDP.

Laureatem Głównej Nagrody Wolności Słowa został Wojciech Biedroń za tekst „Jak mafia rządziła Warszawą” (tygodnik "Sieci"). Drugą Główną Nagrodę Wolności Słowa otrzymała Dorota Kania za film „Ryngraf”. Laur SDP 2018 za odwagę i wyznaczanie standardów dziennikarstwa śledczego otrzymał Jerzy Jachowicz. Nagrodę Watergate za dziennikarstwo śledcze otrzymała Alina Suworow za materiał „Pogrążeni w państwie prawa” (TVP 2 „Świat bez fikcji”).

Monika Andruszewska, za artykuł „Bierz ciało, póki dają” („Tygodnik Powszechny”), została laureatką Nagrody im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie ufundowanej przez PAP. Jacek Turczyk za fotoreportaż „Rejs”, opublikowany w internecie w grudniu 2018 roku, został laureatem Nagrody im. Eugeniusza Lokajskiego za fotografię o tematyce sportowej.

Nagroda im. Erazma Ciołka za fotografię społecznie zaangażowaną ufundowana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS trafiła w ręce Piotra Tracza. Nagrodzono fotoreportaż „Ciąża uwięziona”. Nagrodę im. Kazimierza Wierzyńskiego za publikację o tematyce sportowej otrzymał Zbigniew Rytel za „100 lat polskiego sportu” (TVP Sport, TVP 1).

Aleksander Ziemiańczyk (PR Program 1) zdobył Nagrodę im. Adolfa Bocheńskiego za wyróżniające się dokonania dziennikarskie dla dziennikarzy do 30. roku życia. Dwie równorzędne Nagrody im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej, ufundowane przez BP, otrzymały: Magdalena Świerczyńska-Dolot („Gdyby nie Gala”, Radio Gdańsk), oraz Joanna Sikora  („Więzi”, Polskie Radio Białystok). Nagrodą im. Aleksandra Milskiego, przyznawaną dla redakcji mediów lokalnych, wyróżniono dwumiesięcznik „Lublin. Kultura i Społeczeństwo”.

Jacek Krzemiński za publikację „Drogie śmieci” (Obserwatorfinansowy.pl) otrzymał Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego pod patronatem Agencji Rozwoju Przemysłu za dziennikarstwo ekonomiczne. Nagroda Specjalna Jury za publikacje o tematyce historycznej trafiła do ks. Romana Sikonia z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu za reportaż „Dzieci Andersa – powrót do Afryki” (TV Trwam).

Jolanta Rudnik za audycję „Trzech komandorów” (PR Koszalin), została laureatką Nagrody im. Janusza Kurtyki ufundowanej przez IPN. Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza za publikację na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy, ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury, otrzymała Violetta Rotter-Kozera za film „Wojciech Kilar – miedzy awangardą a Hollywood”.

Wojciech Wybranowski otrzymał Nagrodę im. prof. Stefana Myczkowskiego Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos” za publikację o problemach ochrony środowiska - „Gangsterzy na śmietniku” ("Tygodnik do Rzeczy”).

Laureatami Nagród Specjalnych zostali: Alina Czerniakowska – za promowanie historii Polski i wartości patriotycznych oraz Cezary Galek – za organizację Ogólnopolskiego Radiowego Konkursu Dziennikarskiego "W drodze do Niepodległej".

(AMS, 21.03.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.