Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 15, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zmiany w zarządzie TVP osłabiają pozycję Jacka Kurskiego, domagał się ich prezydent

Po zmianie zarządu TVP na trzyosobowy pozycja prezesa Jacka Kurskiego zostanie osłabiona (fot. KOZ)

Marzena Paczuska i Piotr Pałka weszli w czwartek do zarządu Telewizji Polskiej, w którym stanowisko stracił Maciej Stanecki. Zmiany we władzach spółki osłabiają pozycję prezesa TVP Jacka Kurskiego. Według naszych rozmówców domagał się ich prezydent Andrzej Duda.

Podczas czwartkowego posiedzenia Rada Mediów Narodowych zdecydowała o odwołaniu z zarządu TVP Macieja Staneckiego i powołaniu do niego Marzeny Paczuskiej i Piotra Pałki.

- Prezydent Andrzej Duda postawił ultimatum: podpisze ustawę o rekompensacie dla mediów publicznych, jeśli dojdzie do zmiany w zarządzie TVP - mówi jeden z naszych informatorów. Ustawa od 26 lutego czeka na podpis prezydenta. Duda i jego otoczenie od dłuższego czasu mieli zastrzeżenia do telewizji publicznej.

- Prezydent nie miał nikogo w TVP. Mógł zawrzeć sojusz z premierem Morawieckim, który chodził na Nowogrodzką (siedziba PiS - przyp. red.), by Kaczyński odwołał Kurskiego - mówi inny rozmówca. Prezes PiS nie zdecydował się jednak na taki ruch, ale decyzja o trzyosobowym zarządzie odbierana jest jako osłabienie pozycji Kurskiego. Marzena Paczuska i Piotr Pałka będą mogli przegłosowywać prezesa TVP (w dwuosobowym zarządzie głos decydujący miał Kurski).

Nasi rozmówcy twierdzą, że Marzenę Paczuską miał wskazać do zarządu TVP właśnie prezydent Andrzej Duda. Według części naszych informatorów jego poparcie miał także Piotr Pałka, który ostatnio współpracował z Pałacem Prezydenckim. - To człowiek od Kukiza, na miejsce Staneckiego - twierdzi jeden z polityków PiS.

Maciej Stanecki wszedł do zarządu TVP w styczniu 2016 roku z rekomendacji Kukiz’15, bo ta partia w 2015 roku poparła w Sejmie ustawę rtv autorstwa PiS. - Irytacja Kukiza, że Stanecki jest niezależny, była znana od dawna - mówi jeden z pracowników TVP. To na prośbę Pawła Kukiza Grzegorz Podżorny, który trafił do Rady Mediów Narodowych z rekomendacji Kukiz'15, złożył w styczniu wniosek o odwołanie zarządu TVP.

Marzena Paczuska po tym, jak w sierpniu 2017 roku straciła stanowisko szefowej redakcji "Wiadomości" TVP 1, została doradcą zarządu TVP ds. publicystyki i informacji. W "Wiadomościach" zastąpił ją Jarosław Olechowski, który awansował później na dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. - Paczuska będzie próbowała przejąć kontrolę nad informacjami - uważa nasz rozmówca z TVP.

Piotr Pałka od sierpnia 2017 roku był wicedyrektorem TVP 1 ds. rozrywki. Po zmianach w strukturze TVP i likwidacji dyrekcji anten trafił do biura programowego jako redaktor programujący ds. rozrywki. TVP rozstała się z Pałką w połowie 2018 roku. Jako powód podano, że miał on zaakceptować piosenkę ”Siła kobiet” zespołu Girls on Fire w koncercie Debiuty na opolskim festiwalu.

- RMN przestała zachowywać nawet pozory, że przeprowadza transparentne postępowania. Państwo przyszli, powiedzieli jak ma być i przegłosowali. W pół godziny sprawa została załatwiona - podsumowuje członek Rady Juliusz Braun.

W czwartek nie udało nam się uzyskać komentarza przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego. Biuro prasowe TVP przekazało "Presserwisowi", że zarząd spółki nie zdecydował jeszcze o podziale kompetencji.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(KOZ, 15.03.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.