Dział: PRASA

Dodano: Marzec 12, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

UOKiK: rynek druku prasy jest „wysoce skoncentrowany”

UOKiK nie postawił drukarniom zarzutów, które mogłyby być przedmiotem interwencji regulatora (fot. Bank Phrom/Unsplash.com)

Według ustaleń Urzędu Kontroli Konkurencji i Konsumentów rynkek poligrafii prasowej jest „wysoce skoncentrowany” - informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Urząd antymonopolowy ustalił, że udział Agory i Polska Press w druku dzienników i czasopism niemagazynowych (coldset) w latach 2015-16 znajdował się w przedziale 30-40 proc. Na trzecim miejscu w tym segmencie jest Seregni Printing Group z udziałem w rynku 10-20 proc. Pozostali nie przekraczają 10 proc. UOKiK uznał ten rynek za wysoce skoncentrowany.

W segmencie dzienników Agora ma ok. 40-50 proc. udziału w rynku. Na drugim miejscu jest Seregni Printing (20-30 proc.), przed Polska Press (10-20 proc.). UOKiK zaznacza, że w tym segmencie wskaźnik koncentracji jest wyższy niż dla całego rynku.

W druku czasopism Polska Press ma 40-50 proc. udziału, Agora 20-30 proc., a Seregni Printing Group mniej niż 10 proc.

Na rynku druku prasy w technologii heatset liderem jest firma LSC (60-70 proc.), przed Quad Graphics (10-20 proc.). UOKiK uznał ten rynek za wysoce skoncentrowany, nawet bardziej niż rynek coldset.

W ramach badania zebrano informacje od 17 największych drukarni.

Jak podkreśla „DGP”, UOKiK nie postawił drukarniom zarzutów, które mogłyby być przedmiotem interwencji regulatora. Urząd nie wyjaśnił też, jak wykorzysta swoją analizę ani skąd płynęły sygnały do jej przeprowadzenia.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PAZ, 12.03.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.