Dział: PRASA

Dodano: Marzec 01, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wicepremier Gliński otworzył międzynarodową konferencję SDP o wolności słowa

Uczestników konferencji "Wolność (słowa) kocham i rozumiem" powitał prezes SDP Krzysztof Skowroński (fot. screen Sdp.pl)

Goście m.in. z Rumunii, Litwy, Chorwacji, Estonii, Słowacji, Czech i Węgier biorą udział w dwudniowej konferencji "Wolność (słowa) kocham i rozumiem" organizowanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i Fundację Solidarności Dziennikarskiej. Imprezę wspiera Polska Fundacja Narodowa.

Konferencję w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal w Warszawie otworzył wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, który powiedział, że w Polsce "mamy do czynienia z brakiem pluralizmu własnościowego i z koncentracją własności". "Na przykład duże koncerny niemieckie posiadają 90 proc. polskiej prasy lokalnej, co skutkuje wieloma dysfunkcjami dotyczącymi faktycznie kontrolnej funkcji mediów" - głosił prof. Gliński. Odniósł się też do kwestii dekoncentracji mediów. "Kraje zachodnie wciągnęły na górę drabinę, po której weszły, a my zostaliśmy na dole i nie możemy tej dekoncentracji mediów przeprowadzić" – mówił wicepremier.

Pierwszego dnia konferencji (czwartek) debatowano m.in. o destrukcji języka. Debatę na ten temat prowadził publicysta Bronisław Wildstein, a wśród panelistów byli: Anca-Maria Cernea – związana z portalem În Linie dreaptă, aktywna w rumuńskim środowisku katolickim, w przeszłości zaangażowana politycznie w Chłopskiej Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii, Ago Gaškov – były dziennikarz estońskiej telewizji publicznej, który obecnie pracuje jako doradca PR w regionalnym rządzie Ida-Viru (północno-wschodnia część Estonii) oraz Krešimir Čokolić z publicznej telewizji  chorwackiej HTV.

Dyskusję na temat manipulacji i dezinformacji moderował Ricardo Gutiérrez – sekretarz generalny Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EJF). W rozmowie uczestniczyli Paweł Bobołowicz z Radia Wnet i "Stop Fake Pl", Ieva Pałasz z Akademii Sztuki Wojennej i Erping Zhang z organizacji Global International Studies.

W trzeciej debacie poświęconej tematom tabu moderatorem był Claude Chollet z Observatoire du journalisme, a prelegentami: Alexander Podrabinek – dysydent w ZSRR, działacz rosyjskiej opozycji i dziennikarz Radia Swoboda, Aleksandra Rybińska z tygodnika "Sieci" i Wojciech Surmacz – prezes Polskiej Agencji Prasowej.

Na piątek zaplanowano sesje o mowie nienawiści, o zaufaniu wobec mediów i "o czym dziennikarze mówić nie powinni". W debatach wezmą udział m.in. Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute (były naczelny m.in. "Newsweek Polska" i "Rzeczpospolitej"), Jacek Karnowski z "Sieci", Helle Tiikmaa – była wieloletnia dziennikarka mediów publicznych w Estonii, obecnie prezes Estońskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i Dominika Cosic – korespondentka TVP w Brukseli.

(KW, PAP, 01.03.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.