Dział: PRASA

Dodano: Luty 18, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Tygodnik Powszechny" i "Pismo" bez wsparcia resortu kultury

Dofinansowania nie przyznano m.in. „Tygodnikowi Powszechnemu” na dodatek „Książki w Tygodniku”

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało listę czasopism, które otrzymają dofinansowanie z budżetu państwa na lata 2019-2021. Pieniądze dostaną m.in. „Jazz Forum”, „Więź”, „Kultura Liberalna”, „Res Publica Nowa” i „Kurier Wnet”. Dotacji nie otrzymały m.in. „Pismo. Magazyn Opinii” i „Tygodnik Powszechny”.

Budżet na dofinansowanie wydawania pism w latach 2019-2021 wynosi 2,82 mln zł; na dotacje przyznane w efekcie odwołań zarezerwowano 675 tys. zł.

Największe dotacje na bieżący rok, w wysokości 105 tys. zł, przyznano Fundacji Augusta hr. Cieszkowskiego na wydanie czterech numerów kwartalnika „Kronos. Metafizyka Kultura Religia”, Oficynie Wydawniczej "Mówią Wieki" na dofinansowanie magazynu historycznego oraz spółce Biały Kruk na wydanie miesięcznika kulturalnego "Wpis".

Dotacje przyznano na wydawanie w tym roku m.in. „Kuriera Wnet” (89,4 tys. zł), „The Warsaw Institute Review” (75 tys. zł), „ARTeon”, „Arch” i „Didaskaliów” (po 90 tys. zł), kwartalnika „Wyklęci” i miesięcznika „Śląsk” (po 87 tys. zł) oraz „Znaku” (67,5 tys. zł).

Fundacja Świętego Mikołaja przez kolejne trzy lata będzie otrzymywać dotacje w wysokości 32,9 tys zł każda na wydanie trzech numerów „Teologii Politycznej”. Również na publikację i promocję stu numerów „Teologii Politycznej Co Tydzień” otrzyma w br. 50,4 tys. zł oraz w przyszłym 54,6 tys. zł.

Niektóre wydawnictwa będą otrzymywać dofinansowanie swoich projektów przez kolejne trzy lata. M.in. For Jazz dostanie w każdym roku po 95,9 tys. zł na „Jazz Forum”, Towarzystwo Więź po 78,6 tys. zł na kwartalnik „Więź”, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich po 54 tys. zł na rozwój i promocję „Forum Dziennikarzy”, Fundacja Kultura Liberalna – również po 54 tys. zł na tygodnik internetowy „Kultura Liberalna”, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy po 51 tys. zł na „Kwartalnik Artystyczny”, Fundacja „Civitas Christiana” po 15,6 tys. zł na wydanie kwartalnika „Społeczeństwo”, Fundacja Hereditas po 53,8 tys. zł na „Spotkania z Zabytkami”, Jarosław Szubrycht po 36 tys. zł na kwartalnik „Gazeta Magnetofonowa” oraz Fundacja Res Publica po 44,9 tys. zł na „Res Publikę Nową”.

Dofinansowania nie przyznano m.in. „Tygodnikowi Powszechnemu” na dodatek „Książki w Tygodniku”, Stowarzyszeniu "Kolegium Gdańskie" na wydanie „Przeglądu Politycznego”, Time na miesięcznik „Architektura-Murator” oraz Fundacji Pismo na miesięcznik „Pismo. Magazyn Opinii”.

– Podobnie jak w roku ubiegłym, Ministerstwo Kultury nie przyznało nam dotacji, będziemy się od tej decyzji odwoływać. W roku ubiegłym, pomimo braku dotacji, wydaliśmy "Książki w Tygodniku" dwukrotnie. Jeśli nasze odwołanie będzie bezskutecznie, zamierzamy nadal pismo wydawać, zapewne dwa wydania w roku – mówi Jacek Ślusarczyk, prezes Tygodnika Powszechnego. – Sądzimy, że pośród periodyków zajmujących się literaturą jest to pismo o największym zasięgu czytelniczym w Polsce. Wnioskując o dotację, planowaliśmy wydawanie magazynu cztery razy w roku, w objętości 40 kolumn dla każdego wydania – dodaje.

- Żałujemy, że taki projekt jak "Pismo. Magazyn Opinii" - prowadzony pro publico bono, programowo apolityczny i niepartyjny, propagujacy wnikliwe, rzetelne, weryfikowane pod względem faktograficznym treści, nie spotkał się z przychylnością MKiDN. Nie planujemy się odwoływać od tej decyzji - komentuje Piotr Nestorowicz, dyrektor wydawniczy i prezes Fundacji Pismo.

Odwołania można składać do 23 lutego.

Galeria: Charytatywny Bal Dziennikarzy 2019

Charytatywny Bal Dziennikarzy 2019
Charytatywny Bal Dziennikarzy 2019
Charytatywny Bal Dziennikarzy 2019

(PD, KOZ, 18.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.