Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 07, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarz mówi o kulisach TVP Info. TVP grozi krokami prawnymi

Piotr Owczarski pod koniec stycznia wystąpił na forum komisji petycji Parlamentu Europejskiego (screen Facebook.com/Piotr Owczarski)

Telewizja Polska w oświadczeniu zarzuciła byłemu dziennikarzowi TVP Info  Piotrowi Owczarskiemu, że jego wypowiedzi „zawierają szereg nieprawdziwych informacji”. Zapowiedziała, że przeanalizuje je „pod kątem ewentualnych kroków prawnych”.

Piotr Owczarski pod koniec stycznia wystąpił na forum komisji petycji Parlamentu Europejskiego. Opisywał, że TVP to telewizja, w której brak niezależności i dochodzi w niej do inwigilowania i dyskryminacji dziennikarzy o odmiennych poglądach. Jego wystąpienie było efektem listu, który skierował do organów unijnych.

- Nie ma już wymiany poglądów, każdego dnia jest za to brutalny atak na opozycję i język nienawiści. TVP pastwi się nad każdym, kto myśli inaczej niż telewizja rządząca. Inwigiluje się Facebooka dziennikarzy, osoby homoseksualne są zwalniane z pracy – wyliczał.

W środę pojawił się z nim wywiad w tygodniku "Polityk" pod tytułem "Stacja strachu". Owczarski opowiadał w nim, że o tym co idzie na wizję w TVP decyduje Jarosław Olechowski, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i jego prawa ręka, szef serwisów informacyjnych, którego nazwiska nie chce podać. A główne źródła informacji to szef Tvp.info (Samuel Pereira) i wydawca "Minęła 20"."Oni często bywają na Woronicza, czyli w siedzibie prezesa TVP, gdzie przywożą im materiały. Skąd - można się tylko domyślać".

TVP wydała oświadczenie, w którym informuje, że „jego wypowiedzi – opisujące rzekome kulisy pracy w redakcji TVP Info – zawierają szereg nieprawdziwych informacji, które naruszają dobre imię Spółki. W ten sposób pan Owczarski próbuje zdobyć rozgłos i zrobić karierę medialną”.

Dodaje, że „redakcje, które przedstawiają siebie jako poważne i opiniotwórcze bez zastrzeżeń przyjmują opowieści pana Owczarskiego bez próby ich weryfikacji".

Na koniec TVP zapowiada, że jego wypowiedzi zostaną przeanalizowane „pod kątem ewentualnych kroków prawnych”.

Ostatnio Telewizja Polska zapowiedziała, że wystąpi na drogę sądową przeciwko muzykowi Krzysztofowi Skibie, dziennikarzowi "Gazety Wyborczej" Wojciechowi Czuchnowskiemu, rzecznikowi praw obywatelskich Adamowi Bodnarowi i prof. Wojciechowi Sadurskiemu za wiązanie jej ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

SK

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 07, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polsat News i TVN 24 bardziej rzetelne niż TVP Info. Sondaż IBRiS dla "Rz"

W sondażu badano rzetelność głównych programów informacyjnych i kanałów newsowych

Polsat News i TVN 24 są dużo lepiej oceniane przez widzów niż TVP Info. Z programów informacyjnych najgorzej odbierane są „Wiadomości” TVP 1 – wynika z sondażu IBRiS, który opublikowała „Rzeczpospolita”.

W sondażu, którego wyniki opisała "Rz", badano rzetelność głównych programów informacyjnych i kanałów newsowych. Aż 50 proc. respondentów  źle ocenia rzetelność „Wiadomości". Tylko 29 proc. jest przeciwnego zdania. Z kolei „Teleexpress" negatywnie ocenia 28,5 proc. badanych, a pozytywnie – niespełna 37 proc.

Programy stacji komercyjnych są lepiej odbierane. Najlepiej wypadają „Wydarzenia" Polsatu – 59,3 proc. ocen pozytywnych i 11,4 proc. negatywnych. Rzetelność „Faktów” TVN pozytywnie ocenia ponad 56 proc. badanych, a negatywnie 22,5 proc.

Rzetelność całego kanału informacyjnego TVP Info negatywnie ocenia 43 proc., a pozytywnie niespełna 30 proc. Dla porównania ponad 54 proc. uważa TVN 24 za antenę rzetelną, a 18 proc. – nie. Polsat News za rzetelną uważa ponad 45 proc. badanych, a 12 proc. ma zdanie przeciwne.

„Prezes Jacek Kurski uważa TVP za ‘ostoję prawdy, wolności, pluralizmu medialnego w Polsce’. Z najnowszego sondażu IBRiS wynika jednak, że z prezesem TVP nie zgadza się większość badanych” – podkreśla w swoim tekście Zuzanna Dąbrowska z „Rzeczpospolitej”.

SK

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.