Dział: PRASA

Dodano: Luty 04, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PKN Orlen przygotowuje się do badania due dilligence Ruchu

Oprócz PKN Orlen w ratowanie Ruchu miała zaangażować się Poczta Polska (fot. materiały prasowe)

PKN Orlen wybrał doradcę, który przeprowadzi szczegółowe badanie kondycji finansowej Ruchu. Analizy mają ruszyć lada dzień. Jednocześnie nadzorca sądowy oficjalnie potwierdził informację o zakończeniu prac nad planem restrukturyzacji Ruchu i przekazaniu dokumentów do sądu.

"Plan naprawy zakłada utrzymanie przedsiębiorstwa w ruchu przez najbliższe miesiące oraz wydzielenie dwóch zorganizowanych części przedsiębiorstwa w celu ich sprzedaży na rzecz inwestorów" - informuje w oświadczeniu firma Zimmerman Filipiak Restrukturyzacje, nadzorca sądowy Ruchu. Przedmiotem sprzedaży mają być segment detaliczny, czyli działalność handlowa prowadzona w sieci kiosków własnych i segment kolportażowy obejmujący m.in. kolportaż prasy, obsługę logistyczną "Paczki w RUCHu" oraz dostawy prenumerat.

Nadzorca potwierdza też, że Ruch złożył w sądzie wniosek o otwarcie drugiego przyspieszonego postępowania układowego w celu zawarcia układu częściowego ze średnimi wydawcami, których długi sięgają od 100 tys. do 1 mln złotych. "Jeżeli sąd otworzy drugie postępowanie restrukturyzacyjne, będziemy mieli do czynienia z głosowaniem nad dwoma układami częściowymi, jednym dedykowanym wydawcom z wierzytelnościami powyżej 1 mln zł, drugim – skierowanym pod adresem mniejszych wydawców" – czytamy w oświadczeniu nadzorcy.

Jeden z potencjalnych inwestorów, angażujący się w pomoc pogrążonemu w długach dystrybutorowi, to PKN Orlen. – Kończymy przygotowania do podpisania umowy z doradcą, który przeprowadzi proces due dilligence. Dopóki nie podpiszemy umowy, nie podajemy, kto nim jest – mówi nam Joanna Zakrzewska, rzeczniczka prasowa koncernu. Zaznacza, że badanie potrwa kilka tygodni, a przedstawione wnioski "będą podstawą do podjęcia decyzji biznesowych".

Orlen postanowił zakończyć również wieloletnią współpracę z Kolporterem na dostarczanie prasy. - Rozwiązanie umowy odbyło się zgodnie z wszystkimi zawartymi w niej zapisami - informuje Dariusz Materek, rzecznik prasowy Kolportera. Dodaje, że o powody tej decyzji trzeba pytać Orlen, który podjął taką decyzję.

Wcześniej na przejęcie Ruchu przez Alior Bank zgodził się UOKiK.

Ruch otrzymał już jednak zastrzyk gotówki ze strony Orlenu. – Wykupiliśmy produkty z tak zwanego obszaru szybkiej sprzedaży – mówi Zakrzewska. Są to m.in. papierosy. Orlen wykupił je i przekazał Ruchowi w komis. Kwota transakcji opiewała na około 20 mln zł. 

Dodatkowo, według informacji "Pulsu Biznesu", Rada Wierzycieli Ruchu wyraziła zgodę na zbycie dwóch działek za łączną kwotę 1,4 mln zł, a obejmujący je hipoteką Alior Bank zgodził się, by tylko połowę z tej sumy przeznaczono na zmniejszenie salda kredytu. Druga połowa miałaby zostać w Ruchu. 

(KW, 04.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.