Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 15, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Towarzystwo Dziennikarskie: dość nienawiści w TVP

Logo "Wiadomości" (screen "Wiadomości" TVP 1)

"Szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski i prezes TVP Jacek Kurski nie mają dziś moralnego prawa do kierowania mediami publicznymi" - napisali w swoim wtorkowym oświadczeniu przedstawiciele Towarzystwa Dziennikarskiego.

"W dniu powszechnej żałoby po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza 'Wiadomości' TVP nadal naruszały standardy etyki dziennikarskiej. Łamały ustawę o radiofonii i telewizji, walcząc z nienawiścią wybranych tylko polityków i nie widząc win innych, a najbardziej - swoich własnych" - można przeczytać w oświadczeniu.

Towarzystwo przypomina także, że "w jesiennej kampanii wyborczej do samorządów Paweł Adamowicz był tak oczerniany w programach informacyjnych TVP, szczególnie w regionalnej TVP Gdańsk, że  odmówił udziału w debacie w TVP3, a Łukasz Sitek został zawieszony za agresję wobec Adamowicza".

Dodaje, że poniedziałkowe "Wiadomości" oskarżając o sianie nienawiści opozycję "nie wspomniały o wystąpieniach polityków PiS, narodowców, Marszu Niepodległości".

Dlatego członkowie Towarzystwa Dziennikarskiego uważają, że "szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski i prezes TVP Jacek Kurski nie mają dziś moralnego prawa do kierowania mediami publicznymi".

"Odpowiedzialność za to, co dzieje się w mediach publicznych ponosi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, uparcie milcząca, mimo skarg i analiz propagandowego charakteru 'Wiadomości', Rada Mediów Narodowych. Jednak najbardziej odpowiedzialni za tę sytuację są polityczni patroni tych instytucji - Jarosław Kaczyński i Paweł Kukiz. Ich żal po zabójstwie prezydenta Gdańska jest hipokryzją, skoro aprobują to, co dzieje się w podległych im mediach" - twierdzi TD.

Już po publikacji tego artykułu na Press.pl otrzymaliśmy oświadczenie Pawła Kobylarza z biura prasowego Kukiz'15. "Informuję, że Paweł Kukiz nie ma żadnego wpływu ani na Radę Radiofonii i Telewizji, ani na tzw. 'Media Narodowe', ani na Radę Mediów Narodowych, ani tym bardziej na program 'Wiadomości'".

Dodał, że z podobnych pobudek co Towarzystwo Dziennikarskie, Kukiz'15 złożyło we wtorek wniosek do szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego o odwołanie prezesa TVP Jacka Kurskiego i jego zastępcy Macieja Staneckiego. W uzasadnieniu napisano, że wynika to z negatywnej roli jaką TVP pełni w debacie publicznej. Złożył go członek RMN z rekomendacji Kukiz'15 Grzegorz Podżorny.

Pod oświadczeniem Towarzystwa Dziennikarskiego podpisali się: Seweryn Blumsztajn, Krzysztof Bobiński, Ewa Ivanova, Jan Ordyński, Michał Broniatowski, Andrzej Krajewski, Jan Dworak, Bianka Mikołajewska, Renata Kim, Paweł Wimmer, Bogdan Białek, Piotr Rachtan, Paweł Zbierski, Jarosław Szczepański, Elżbieta Sawicka, Krzysztof Turowski, Sławomir Popowski, Piotr Pacewicz, Katarzyna Wyszomierska, Anna Izabela Nowak, Kuba Karyś, Jerzy Sosnowski, Jan Hartman, Katarzyna Lengren, Wojciech Czuchnowski, Grzegorz Rzeczkowski, Wojciech Maziarski, Wojciech Mazowiecki, Bartosz Ławski, Paweł Wrabec, Asia Łopat, Cezary Łazarewicz, Agnieszka Miszewska, Krzysztof W. Kasprzyk, Jacek Rakowiecki, Bogdan Miś, Joanna Szwedowska, Jerzy Kisielewski, Przemysław Szubartowicz, Włodek Ciejka, Katarzyna Pilarska, Ewa Winnicka, Robert Walenciak, Bartosz Wieliński, Janusz Wiertel, Stanisław Jędrzejewski, Jacek Żakowski.

(SK, 15.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.