Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 14, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Komentarze i reakcje dziennikarzy po ataku na prezydenta Gdańska

Od góry, od lewej: Konrad Piasecki, Jarosław Kurski, Marek Twaróg, Bogusław Chrabota (fot,kolaż: screen: Youtube.com/Onet Rano, Gazeta Wyborcza; Facebook, Tvn24.pl)

Szefowie redakcji „Rzeczpospolitej” i „Gazety Wyborczej” uznali atak nożownika na Pawła Adamowicza za zbrodnię polityczną. Konrad Piasecki z TVN 24 zaapelował, aby „nie szukać polityki” w tym wydarzeniu. Marek Twaróg z „Dziennika Zachodniego” podsumował: „O mowie nienawiści wiemy wszystko, ale nic z tym nie robimy”.

W niedzielę wieczorem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Adamowicz trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację. Jego stan był bardzo ciężki, zmarł w poniedziałek po południu. 

 „Za brutalnym czynem psychopaty stoi polska psychoza polityczna. Rzeki negatywnych emocji wylewanych przeciw sobie przez głównych aktorów polskiej sceny politycznej, nienawiść i szyderstwa wobec siebie PiS-owskich i opozycyjnych harcowników, narracja medialna nie tylko w pełnych zwierzęcej nienawiści i kłamstw postach na platformach społecznościowych, ale również w skrajnie spolityzowanych kanałach telewizyjnych” - napisał w komentarzu Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.

Wydarzenie skomentował też Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. Ocenił, że „doszło do politycznej zbrodni, do wyrachowanej i zaplanowanej próby zabójstwa polityka wybranego w powszechnych wyborach, polityka z niedawno odnowionym wielkim demokratycznym i politycznym mandatem”.

Kurski podkreślił, że „to władza ma monopol na media publiczne, w których wobec WOŚP i Pawła Adamowicza w szczególności i osobiście od lat trwa kampania oskarżeń, oszczerstw i pomówień, przy znaczącym niestety milczeniu większości polskiego Kościoła”.

Dziennikarze i internauci głównie krytycznie odnieśli się do komentarzy Chraboty i Kurskiego. Wojciech Krzyżaniak z wTelewizji.pl napisał: „Jarku, błagam. Jesteś dziennikarzem, redaktorem. Naprawdę mądre jest stawianie takich tez? Naprawdę czasami lepiej na kilka chwil wstrzymać się i pomyśleć”.

Dziennikarz TVN 24 Konrad Piasecki zaapelował na Twitterze: „Gdy niewiele wiadomo o tle, motywach, zdrowiu psychicznym napastnika warto jednak posługiwać się wyłącznie faktami. Albo milczeć. Nie rzucać oskarżeń. Nie szukać polityki. Myśleć o tym, by wszystko skończyło dobrze, a gdy ktoś potrafi - to się pomodlić” - napisał Piasecki.

Marek Twaróg, redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”, opublikował na Facebooku komentarz wideo. „O mowie nienawiści wiemy wszystko, ale nic z tym nie robimy” - podsumował.

"Mam nadzieję, że kilka osób po tej tragedii zniknie z życia publicznego. Mam też nadzieję, że Jurek Owsiak zmieni decyzję i wróci do kierowania Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Jego dymisja to zwycięstwo hejterów i wierzę, że Jurek na to nie pozwoli" - napisał w komentarzu Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu.

Michał Okoński z "Tygodnika Powszechnego" zaznaczył w komentarzu na stronie internetowej pisma, że śmierć Pawła Adamowicza, jak i brak informacji na temat stanu psychicznego zabójcy, "to bardzo dobre powody, żeby zachować milczenie, nie szukać winnych pochopnie i nie wyrokować zbyt łatwo. Tutaj naprawdę prosi się nie o minutę czy godzinę, ale o wiele dni milczenia".

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PAZ, 14.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 14, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jerzy Owsiak zrezygnował z kierowania WOŚP

Jerzy Owsiak poinformował o swojej rezygnacji w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej (screen: Youtube.com/Onet News)

Jerzy Owsiak w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował o rezygnacji z funkcji prezesa zarządu fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wyjaśnił, że powodem tej decyzji były opinie mówiące, że to on i kierowana przez niego organizacja ponoszą winę za śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

„Spotkałem się z opiniami, że to nasza wina, że nie żyje człowiek, że nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. To na mnie spadła ta odpowiedzialność” - cytuje Owsiaka portal Onet.pl.

Owsiak powiedział, że po niedzielnej tragedii w Gdańsku czytał na swój temat negatywne teksty w mediach, które określił jako "prawicowe". Przywołał także komentarz "jednej z posłanek, która zasiada w Sejmie". Nawiązał w ten sposób do wpisu Krystyny Pawłowicz na Twitterze, w którym napisała, że Owsiak "wzbudza w ludziach negatywne emocje z powodu skrajnie kontrowersyjnej postawy", "jest zakłamany lżąc na Kościół i jednocześnie śląc dzieci pod kościoły po datki". Dodała także, że "Owsiak musi odejść dla dobra sprawy i bezpieczeństwa innych".

"To jest ten tekst, który się sączy" – powiedział Owsiak.

Odniósł się też do wyśmiewającej WOŚP animacji autorstwa Barbary Pieli, którą wyemitowano w czwartek w programie „Minęła 20” w TVP Info.

 „Fundacja się nie podda, ale jeżeli mnie nie będzie, to może wszystkim tym szaleńcom, którzy mają nazistowskie pomysły z plasteliną włącznie - pani Barbara Piela, bardzo mnie pani uraziła, poczułem się istotnie jak w Auschwitz, pani to zrobiła" - mówił Owsiak.

"JUREK, @fundacjawosp nie możesz rezygnować z zarządzania swoim Dziełem. Naszym, wspólnym Polaków, Dziełem. Tragedia śmierci Prezydenta Gdańska @AdamowiczPawel nie ma nic wspólnego z finałem, świętem dobra. Jurek, jesteś nam potrzebny!!!" - zaapelowała na Twitterz Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PAP, PAZ, 14.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.