Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 11, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PiS pozywa Wojciecha Czuchnowskiego z "GW" za wpis na Twitterze

Oprócz opublikowania oświadczenia partia rządząca domaga się od Wojciecha Czuchnowskiego wpłaty 15 tys. zł na hospicjum (screen: Youtube.com/Superstacja)

PiS złożył pozew o ochronę dóbr osobistych wobec dziennikarza "Gazety Wyborczej" Wojciecha Czuchnowskiego za jego wpis na Twitterze o „mafii z PiS”. Partia domaga się publicznych przeprosin i wpłaty 15 tys. zł na cel społeczny.

Chodzi o wpis Czuchnowskiego z 18 listopada: „Właśnie się dowiedziałem od prezesa Glapińskiego, że razem z Kublik zachwiałem systemem finansowym w Polsce. Jeśli tak to przepraszam. Już więcej nie będę opisywał mafii z PiS...". Treść wpisu nawiązywała do tekstu „GW”, w którym ujawniono, że ówczesny szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski miał zaoferować przychylność dla Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego za zatrudnienie w nim wskazanego prawnika.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w pozwie PiS domaga się od Czuchnowskiego opublikowania na własnym profilu na Twitterze oświadczenia o treści: „Przepraszam partię Prawo i Sprawiedliwość za to, że w dniu 18 listopada 2018 r., na portalu Twitter bezprawnie nazwałem partię Prawo i Sprawiedliwość »mafią«. Oświadczam, że brak było podstaw do sformułowania takich twierdzeń i sugestii. Ubolewam, że w wyniku moich bezprawnych działań bezpodstawnie naruszyłem dobre imię partii Prawo i Sprawiedliwość".

Oprócz tego partia rządząca domaga się od dziennikarza wpłaty 15 tys. zł na Hospicjum im. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim.

- Dla mnie ta sprawa była groteskowa, kiedy pojawiły się te żądania i myślałem, że państwo z PiS się opamiętają. Jak widać, brną w to dalej. Gratuluję doradców – komentuje dla „Pressewisu” Czuchnowski.

To nie jest pierwszy w tym roku pozew PiS wobec Czuchnowskiego. W marcu br. sąd orzekł, że Agora oraz Czuchnowski mają przeprosić PiS za użycie zwrotu „tak działa państwo mafijne” w kontekście ułaskawienia byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego przez prezydenta Andrzeja Dudę.

(PD, PAP, 11.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 11, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd wezwał NBP do uzupełnienia braków we wnioskach ws. publikacji o aferze KNF

Na uzupełnienie braków NBP ma siedem dni (fot. flickr.com/ Narodowy Bank Polski/CC BY-ND 2.0)

Sąd Okręgowy w Warszawie wezwał pełnomocnika Narodowego Banku Polskiego do uzupełnienia braków formalnych we wnioskach dotyczących zakazu rozpowszechniania tekstów o NBP w kontekście afery KNF. Wezwanie dotyczy pięciu z sześciu złożonych wniosków.

Na początku grudnia NBP złożył w Sądzie Okręgowym w Warszawie sześć wniosków o zabezpieczenie roszczeń procesowych. Obejmują one zakaz rozpowszechniania wypowiedzi sugerujących udział prezesa NBP Adama Glapińsiego w aferze KNF oraz tymczasowe usunięcie publikacji w formie papierowej i elektronicznej dotyczących afery. Wnioski mają dotyczyć kilkorga dziennikarzy „Gazety Wyborczej” i „Newsweek Polska”.

Jak poinformowała „Presserwis” rzecznik prasowa ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie Sylwia Urbańska, sąd wezwał pełnomocnika NBP do uzupełnienia braków formalnych w pięciu z sześciu wniosków złożonych przez NBP. Błędy dotyczą m.in. braku pełnomocnictwa i załączników. Sąd wezwał także do doprecyzowania roszczeń. Na uzupełnienie braków NBP ma siedem dni.

W ubiegłym tygodniu Helsińska Fundacja Praw Człowieka wyraziła zaniepokojenie wnioskami sądowymi NBP. W jej ocenie mogą one nie uwzględniać podstawowych standardów orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Skutkiem wprowadzenia zakazu, którego domaga się NBP, może być pozbawienie możliwości przekazywania jakichkolwiek negatywnych informacji na temat instytucji finansowych państwa oraz autocenzura.

(PD, 11.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.