Dział: PRASA

Dodano: Marzec 23, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wydawca i dziennikarz ”GW” mają przeprosić PiS za ”państwo mafijne”

Wydawca "Gazety Wyborczej" i jej dziennikarz Wojciech Czuchnowski mają przeprosić Prawo i Sprawiedliwość za użycie zwrotu "tak działa państwo mafijne" przy ocenie ułaskawienia byłego szefa CBA M. Kamińskiego przez prezydenta - zdecydował w piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie. 

W listopadzie 2015 roku "GW" pisała o ułaskawieniu przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego, skazanego nieprawomocnie na 3 lata więzienia za nadużycie władzy szefa CBA przy prowadzeniu afery gruntowej z 2007 roku. Napisała, że prezydent "anarchicznym gestem wyeliminował sąd z procesu wymierzania sprawiedliwości i ułaskawił Kamińskiego. Decyzję podjął pokątnie, bez konsultacji z prokuraturą". Dodała, że prezydent "stawia ponad prawem siebie, kolegów i działaczy swojej partii", a "służbom kierowanym przez Kamińskiego dał zielone światło do nadużyć, sygnał, że wszystko im wolno, a sądów nie muszą się bać". "Tak nie działa państwo demokratyczne. Tak działa państwo mafijne" - zakończyła. Komentarz ten pojawił się też na portalu wyborcza.pl, gdzie zatytułowano go "Mafijne państwo PiS”.

Prawo i Sprawiedliwość pozwało Agorę SA, wydawcę "GW", i autora tekstu dziennikarza ”GW” Wojciecha Czuchnowskiego o naruszenie dóbr osobistych partii. PiS chciał, by sąd nakazał zamieszczenie przeprosin na pierwszej stronie "GW" i w serwisie Wyborcza.pl oraz wysłanie ich listem do PiS.

W sierpniu 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił ten pozew. Powołując się na konstytucyjne prawo do wolności prasy sąd podkreślał, że politycy powinni się liczyć z ostrą, a nawet przesadną krytyką. Sąd powołał się wtedy na artykuł konstytucji, że "Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy". Według sądu okręgowego, pozwani z tej wolności korzystali. PiS odwołał się od wyroku.

W piątek Sąd Apelacyjny - jak poinformowali PAP politycy PiS - zmienił wyrok pierwszej instancji i nakazał pozwanym opublikować przeprosiny. Przeprosiny ze strony spółki, jak i dziennikarza mają ukazać się zarówno w ”Gazecie Wyborczej", jak i w serwisie Wyborcza.pl.

"Szanuję wyroki sądów, również te, które uważam za niesprawiedliwe, Taki właśnie jest dzisiejszy wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Nigdy z własnej woli go nie wykonam. Codziennie będę też tu powtarzał: PIS stworzył MAFIJNE PANSTWO kolesiów łamiących prawo i okradających Polskę" - napisał na Twitterze Wojciech Czuchnowski. 

(PAP, 23.03.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.