Temat: na weekend

Dział:

Dodano: Listopad 23, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Netflix: „1983”. Przedstawiamy w 11 punktach

Netflix „1983”: Robert Więckiewicz wciela się w postać skompromitowanego oficera śledczego (fot. materiały prasowe)

30 listopada w serwisie Netflix premiera „1983”. To pierwszy polski serial Netfliksa. Co warto wiedzieć o tej produkcji przed włączeniem pierwszego odcinka?

1. Serial „1983” liczy osiem odcinków.

2. Będzie dostępny dla wszystkich użytkowników Netfliksa, czyli ponad 130 milionów osób w ponad 190 krajach na świecie.

3. Tak, „1983” to pierwszy polski serial wyprodukowany przez Netflix. W internecie można znaleźć komentarze, że przecież pierwszy był „Ultraviolet”. Jednak ten serial w reżyserii Jana Komasy i Sławomira Fabickiego wyprodukowała i jako pierwsza wyemitowała stacja AXN. Netflix go tylko udostępnia.

4. „1983” ma aż cztery reżyserki: Katarzynę Adamik, Olgę Chajdas, Agnieszkę Holland i Agnieszkę Smoczyńską. Każda z nich nakręciła po dwa odcinki. Największe doświadczenie z całej czwórki, nie tylko kinowe, ma Holland. Jej filmy były trzykrotnie nominowane do Oscara, a za „Europa, Europa” otrzymała Złoty Glob dla najlepszej produkcji nieanglojęzycznej. Pracowała także przy znanych i cenionych serialach zagranicznych, jak np. „Prawo ulicy”, „House of Cards” czy „Treme”.

5. W rolach głównych w "1983" występują: Robert Więckiewicz („Ślepnąc od świateł”), Maciej Musiał („Krew z krwi”), Michalina Olszańska („Ja, Olga Hepnarova”), Andrzej Chyra („Dług”) i Zofia Wichłacz („Miasto 44”). W obsadzie znaleźli się także: Edyta Olszówka („Lejdis”), Mirosław Zbrojewicz („Chłopaki nie płaczą”), Krzysztof Wach („Czas honoru”), Patrycja Volny („Pokot”), Wojciech Kalarus  („Ucho Prezesa”), Mateusz Kościukiewicz („Twarz”) oraz Ewa Błaszczyk („Zmiennicy”).

Press

Netflix „1983”: Maciej Musiał i Zofia Wichłacz (fot. materiały prasowe)

6. Pomysłodawcą, twórcą i autorem scenariusza serialu jest Joshua Long. To jego pierwsza tak duża produkcja.

7. Zdjęcia powstały w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie i na Śląsku.

8. Dlaczego „1983”? Serial przedstawia alternatywną rzeczywistość, w której właśnie w 1983 roku doszło do straszliwego ataku terrorystycznego, który pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego.

Press

Netflix „1983”: Michalina Olszańska (fot. materiały prasowe)

Netflix „1983” - pierwsze recenzje

9. Akcja serialu rozgrywa się w 2003 roku. Wciąż trwa zimna wojna. Kajetan, student prawa z ideałami, i skompromitowany oficer śledczy Anatol odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce. Co ciekawe: w Warszawie działa kilkanaście linii metra.

10. Pierwsze recenzje serialu nie są zbyt entuzjastyczne. Kalina Mróz z „Gazety Wyborczej” pisze, że produkcji brakuje wyrazistych bohaterów, „akcja rozkręca się dość ślamazarnie”, a dialogi „pisane po angielsku przez Longa brzmią jak źle tłumaczone, sztuczne sentencje. Patetyczne i bez polotu”. Dodaje, że „serial ma jednak w sobie coś oryginalnego i na pewno powstał według ambitnych założeń. Zrealizowany z rozmachem, prezentuje kompleksową wizję alternatywnego świata”.

Piotr Grabiec z serwisu Spidersweb.pl podkreśla, że "»1983« nie jest produkcją, po obejrzeniu której opada szczęka". "Jest dobrze nakręcony i nie skąpiono mu budżetu, ale do zachwytów mi daleko, bo dostrzegam pewne ułomności scenariusza i drętwotę niektórych dialogów”. Jego zdaniem narracja prowadzona jest chaotycznie oraz „jest kilka wątków i postaci, które wyglądają jak dorzucone na siłę”.

11. „1983” to na razie jedyny polski serial Netfliksa. Wkrótce może się to zmienić, bo odpowiedzialna w Netfliksie za treści międzynarodowe Kelly Luegenbiehl w rozmowie z serwisem Businessinsider.com.pl tajemniczo stwierdziła: „jest kilka pomysłów, nad którymi pracujemy, ale nic nie mogę obecnie ogłosić”.

(PAZ, 23.11.2018)

Pozostałe tematy weekendowe

Krzysztof Skowroński - Ofiara dobrej zmiany
Robert Kubica wraca do F1 za pieniądze Orlenu
Dlaczego „Ucho Prezesa” przestało śmieszyć?
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.