Dział: PRASA

Dodano: Październik 01, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W grudniu ostatni numer „Zeszytów Literackich”

Kwartalnik "Zeszyty Literackie" powstał w 1982 roku w Paryżu

Redakcja kwartalnika „Zeszyty Literackie” poinformowała na Facebooku, że 144. numer pisma, który ukaże się w grudniu, będzie ostatnim.  

Powodem jest trudna sytuacja finansowa pisma. W grudniu ub.r. straciło sponsora, jakim przez ponad 12 lat była Agora, wydawca m.in. „Gazety Wyborczej”. Wiosną dopiero po odwołaniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało kwartalnikowi dotację w wysokości 90 tys. zł na działalność w 2018 roku. W 2015 roku „Zeszyty Literackie” otrzymały dotację w wysokości 450 tys. zł na trzy lata. 

Kwartalnik "Zeszyty Literackie" powstał w 1982 roku w Paryżu. W 1990 roku redakcja przeniosła się do Warszawy.

(PAZ, 01.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Temat: film

Dział: PRASA

Dodano: Październik 01, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rekordowa widownia filmu „Kler” w pierwszy weekend wyświetlania

Jedną z głównych ról w film gra Arkadiusz Jakubik (fot. Bartek Mrozowski/materiały prasowe)

Film Wojciecha Smarzowskiego „Kler” obejrzało w weekend 935 357 widzów. To najlepszy wynik w polskim kinie po 1989 roku. 

„Kler” pobił najlepszy dotychczasowy wynik otwarcia należący do amerykańskiego filmu „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, który w 2015 roku obejrzało w pierwszy weekend wyświetlania 834 tys. widzów. Wśród polskich filmów najlepszy wynik miał do tej pory obraz Patryka Vegi „Pitbull: Niebezpieczne kobiety” z 2016 roku. 

Film w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego wzbudził kontrowersje jeszcze przed oficjalną premierą kinową. W trakcie 43. FPFF w Gdyni prezes Radia Gdańsk podjął decyzję o nieprzyznaniu nagrody Złoty Klakier dla najdłużej oklaskiwanego obrazu, bo miał otrzymać ją właśnie film Smarzowskiego. Telewizja Polska wycięła wypowiedź tego reżysera z transmisji w TVP Kultura, a jej prezes okreslił „Kler” jako „tandetną prowokację”. 

"Kler" przedstawia trzech księży katolickich - skupionego na karierze pracownika kurii w wielkim mieście (Jacek Braciak), wiejskiego proboszcza żyjącego w stałym związku z kobietą (Robert Więckiewicz) i duchownego oskarżonego przez parafian o pedofilię, który także ma swoją tajemnicę (Arkadiusz Jakubik). Smarzowski przedstawia oprócz tego żyjącego w luksusie arcybiskupa Mordowicza, który jest blisko związany z rządzącymi krajem i wywiera bezpośredni wpływ na krajową politykę (Janusz Gajos).

Film powstał na podstawie scenariusza Wojciecha Smarzowskiego i Wojciecha Rzehaka. Muzykę skomponował Michał Trzaska, w obsadzie znaleźli się także m.in. Joanna Kulig, Iwona Bielska, Katarzyna Herman, a także, w epizodycznych rolach, Julia Wyszyńska i Bartosz Bielenia.

(PAZ, 01.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.