Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 11, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ruszyła pierwsza telewizja polskojęzyczna na Litwie

Strona internetowa stacji działa pod adresem Fmt.tv (screen: Fmt.tv)

Na Litwie ruszyła pierwsza telewizja polskojęzyczna FMT TV, czyli Fakty Muzyka Telewizja. Prywatny projekt jest skierowany głównie do litewskich Polaków, ale też do Litwinów. Regularna, codzienna emisja od  godz. 7.00 do 24.00 wystartowała 5 sierpnia.

"To jest pierwszy projekt (telewizyjny) przygotowany na Litwie z myślą o polskiej mniejszości narodowej, która jest spragniona dostępu do zjawisk kulturalnych, do publicystyki, poradnictwa biznesowego" - powiedziała Anira Wojan, reżyser i lider projektu telewizyjnego.

W ramówce FMT TV dominują na razie polskie seriale i filmy z okresu międzywojennego. Od października zaplanowany jest pokaz kina powojennego. "W ten sposób, sądzę, w ciągu roku będziemy na bieżąco z polską kulturą" - oceniła Wojan. Są też filmy dla dzieci, sport, a emisji towarzyszy polska i zagraniczna muzyka oraz serwisy informacyjne, wyświetlane w języku polskim i litewskim.

Wojan zapowiada, że "wkrótce ruszą serwisy rozrywkowo-publicystyczne, takie jak serwis motoryzacyjny, czy poradnik dla przedsiębiorców polskich i litewskich, którzy chcą realizować swoje cele biznesowe w Polsce".

FMT TV można oglądać w telewizji naziemnej w rejonach: wileńskim, trockim i elektreńskim na kanale 24 lub 498 MHz, a także w całej Litwie na telefonach Android i iPhone.

Pomysł uruchomienia polskojęzycznej telewizji na Litwie wyszedł od Fundacji Kossakowskiego i powołanego przed kilkoma laty w Wiłkomierzu (Ukmerge) Instytutu Kossakowskiego, którego Anira Wojan jest dyrektorem. Partnerami projektu są, m.in., Telewizja Polsat, dziennik "Lietuvos Żinios" oraz Filmoteka Narodowa.

Od roku 1994 na południowo-wschodniej Litwie, w większości zamieszkanej przez Polaków, transmitowany jest program TVP Polonia. Od maja br. dostępne tu są też: TVP Info, TVP Historia, Nuta TV oraz Power TV. W litewskiej telewizji publicznej LRT nadawany jest cotygodniowy 15-minutowy program w języku polskim przygotowany przez polskich dziennikarzy na Litwie.

(PAP, 11.08.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 13, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Małgorzata Mikulska-Rembek odchodzi z Telewizji Polsat

Małgorzata Mikulska-Rembek w czerwcu zrezygnowała z kierowania "Państwem w państwie"(screen Facebook.com/Panstwowpanstwie)

Małgorzata Mikulska-Rembek, która w czerwcu zrezygnowała z funkcji szefa redakcji programu Polsat News "Państwo w państwie", z końcem sierpnia rozstanie się z Telewizją Polsat.

Małgorzata Mikulska-Rembek złożyła rezygnację ze stanowiska szefa "Państwo w państwie" ze względu na "rozbieżności w zakresie organizacji pracy".
- Pracowałam w tej firmie niemal 18 lat. Zawsze doceniana była tu rzetelność i praca dla tej stacji, lojalność wobec niej. Była możliwość rozwoju, doskonalenia się. Firma wykorzystywała te umiejętności i doświadczenie. W tej chwili, jeśli chodzi o mnie, takich możliwości nie ma - mówi Małgorzata Mikulska-Rembek.
Małgorzata Mikulska-Rembek szefową redakcji "Państwa w państwie" została w 2013 roku. Poprzednio, od 2004 roku, była reporterką głównego wydania "Wydarzeń" Polsatu, a wcześniej "Informacji" Polsatu i "Dziennika" TV 4. Od 1999 roku pracowała w redakcji informacyjnej Naszej TV, w 2000 roku przekształconej w TV 4. Była też szefową programu "Ostatnia instancja" w Polsat News. Pracę dziennikarską zaczynała w TVP Warszawa (wtedy WOT).

(KOZ, 13.08.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo