Dział: INTERNET

Dodano: Marzec 04, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KE: Facebook, Twitter i Google mają trzy miesiące, by rozwiązać problem nielegalnych treści

Pixabay

Komisja Europejska chce, żeby platformy internetowe przygotowały przejrzyste systemy zgłaszania nielegalnych treści oraz szybciej reagowały na zgłoszenia od użytkowników. Google, Facebook, YouTube i Twitter mają trzy miesiące, by udowodnić, że potrafią usuwać je w szybszym tempie.

Treści nielegalne - według Komisji Europejskiej - to przede wszystkim te o charakterze terrorystycznym, a także podżeganie do nienawiści i przemocy, materiały prezentujące seksualne wykorzystywanie dzieci, towary podrobione oraz kontent publikowany z naruszeniem praw autorskich.

Komisja wydała szereg zaleceń, w jaki sposób postępować z nielegalnymi treściami. Rekomendacje te nie są wiążące (choć brak ich zastosowania może być brany pod uwagę przez europejskie sądy), ale zawierają wytyczne, jak platformy powinny usuwać te materiały – od naruszeń praw autorskich po mowę nienawiści. W szczególności zwrócono uwagę na treści o charakterze ekstremistycznym i terrorystycznym. Te, według KE, powinny być usuwane w ciągu godziny od zgłoszenia.

„Platformy internetowe stają się głównym źródłem informacji, mają zatem obowiązek zapewnienia bezpiecznego środowiska dla swoich użytkowników. To, co jest nielegalne offline, jest również nielegalne online. Wiele platform usuwa więcej nielegalnych treści niż kiedykolwiek dotychczas, co pokazuje, że samoregulacja może przynieść efekty. Musimy jednak szybciej reagować na propagandę terrorystyczną i inne nielegalne treści, które stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli i ich praw podstawowych” – podkreślił Andrus Ansip, wiceprzewodniczący KE do spraw jednolitego rynku cyfrowego.

Komisja ma monitorować działania podjęte w odpowiedzi na swoje zalecenia i oceni, czy wymagane są dodatkowe kroki, w tym ewentualne środki prawne. Platformy internetowe mają trzy miesiące na przedstawienie planowanych lub podejmowanych działań w związku z usuwaniem treści terrorystycznych oraz sześć miesięcy na rozwiązania dot. pozostałych nielegalnych materiałów. Problem treści o charakterze ekstremistycznym (np. propaganda tzw. państwa islamskiego) został uznany za priorytetowy, ponieważ rządy europejskie stwierdziły, iż były one jednym z powodów samodzielnych ataków terrorystycznych dokonywanych w ostatnich kilku latach w Europie.

(MM, 04.03.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.