Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Grudzień 31, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Apple udostępni za darmo legendarny system operacyjny Lisa z 1983 roku

(fot. wikipedia.org)

Apple w 2018 roku udostępni za darmo legendarny system operacyjny Lisa, który był jednym z pierwszych masowo produkowanych systemów operacyjnych wyposażonych w graficzny interfejs użytkownika. Pierwsze komputery na nim pracujące trafiły na rynek w 1983 roku.

Jak powiedział kurator mieszczącego się w Mountain View Muzeum Historii Komputerów (Computer History Museum) Al Kossow, proces dostosowywania systemu Lisa do uruchomienia na obecnie używanych komputerach jest obecnie w fazie oceny przez firmę Apple. Po jego zakończeniu muzeum wyda publikację na temat projektu Lisa, a kod systemu operacyjnego zostanie udostępniony dla wszystkich chętnych.

Lisa to nie tylko system operacyjny, ale także urządzenia, które w 1983 roku oferowały doskonałe parametry techniczne. Użytkownicy środowiska Lisa mogli korzystać z jednego z pierwszych interfejsów graficznych, myszy, a także systemu zarządzania plikami. Dostępność Lisy była jednak ograniczona przez bardzo wysoką cenę - komputery kosztowały niemal 25 tys. dolarów. (PAP)

(31.12.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Grudzień 31, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziewięciu Polaków na liście 500 zawodowych graczy z najwyższymi wygranymi

(fot. pixabay.com)

Na liście 500 e-sportowców z najwyższymi wygranymi w turniejach prowadzonej przez serwis "E-Sports Earnings" znalazło się dziewięciu polskich zawodowych graczy. W pierwszej setce znalazlo się trzech Polaków, w tym jeden milioner o podwójnym obywatelstwie.

Ze względu na rekordową wysokość nagród w tej grze najlepiej zarabiają zawodowi gracze w "Dota 2" - zwycięski pięcioosobowy Team Liquid za wygraną w mistrzostwach The International 2017 otrzymał 10,8 mln dolarów. W składzie tego zespołu gra zawodnik o obywatelstwie polsko-jordańskim - Amer "Miracle" Al-Barkawi. Zajmujący 2. i 1. miejsca w rankingu "E-Sports Earnings" Al-Barkawi i Kuro "KuroKy" Salehi Takhasomi z Niemiec są pierwszymi e-sportowcami, których wygrane przekraczają 3 mln dolarów. W lutym razem z resztą Team Liquid wystąpią w Katowicach na pierwszych w Polsce zawodach "Dota 2" w randze Major - ESL One 2018.

Wysokie miejsca w rankingu e-sportowców zajęli polscy gracze "Counter-Strike: Global Offensive" - Filip "NEO" Kubski i Wiktor "TaZ" Wojtas, którzy uplasowali się odpowiednio na pozycjach 75. i 76. Całkowite wygrane e-sportowe każdego z nich szacuje się na około 660 do 670 tys. dolarów. Obaj e-sportowcy rozpoczęli kariery w 2004 roku i od 2014 roku wchodzą w skład sekcji "CS:GO" Virtus.pro. Razem z Kubskim i Wojtasem w barwach rosyjskiej organizacji grają również Jarosław "pashaBiceps" Jarząbkowski, Paweł "byali" Bieliński i Janusz "Snax" Pogorzelski, zajmujący odpowiednio 101., 112. i 114. miejsca w rankingu wygranych. To najdłużej grający bez zmian w składzie zespół "CS:GO" na świecie - w obecnym kształcie drużyna funkcjonuje od 2014 roku. Kontrakty zawodników mają obowiązywać do 2020 roku.

Poza Al-Barkawim i zawodnikami VP wśród 500 Polaków z najwyższymi wygranymi w grach komputerowych znaleźli się również czołowi polscy gracze "StarCraft 2": Artur "Nerchio" Bloch (325 tys. dol. wygranych, 197. pozycja w rankingu), Grzegorz "MaNa" Komincz (176 tys. dol., 396. pozycja) i odnoszący obecnie największe sukcesy w tej grze Mikołaj "Elazer" Ogonowski (159 tys. dol., 443. pozycja). Ogonowski rozpoczął karierę najpóźniej, jednak już dwukrotnie uczestniczył w finałach mistrzostw świata organizowanych przez producenta gry, firmę Blizzard Entertainment. (PAP)

(31.12.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY