Dział: INTERNET

Dodano: Grudzień 22, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ponad 200 dziennikarzy było celem rosyjskich hakerów

Ponad 200 dziennikarzy z całego świata stało się celem rosyjskich hakerów - podała agencja Associated Press. Na celowniku powiązanych z Kremlem hakerów znaleźli się dziennikarze m.in. "New York Times", "Washington Post" i niezależnych mediów na Ukrainie.

Według informacji AP, dziennikarze stanowią trzecią największą grupę na stworzonej przez firmę Secureworks liście osób i instytucji, które były celem działań rosyjskich hakerów, zaraz po pracownikach dyplomacji Stanów Zjednoczonych i politykach Partii Demokratycznej.

Około 50 dziennikarzy, którzy padli ofiarą hakerów, pracowało dla dziennika "NYT". Kolejnych 50 to korespondenci zagraniczni prasy amerykańskiej oddelegowani do pracy w Moskwie, bądź reporterzy zajmujący się Rosją, pracujący dla mediów niezależnych - tacy jak Paweł Łobkow, czy też osobistości medialne z Ukrainy, Mołdawii, państw nadbałtyckich i Waszyngtonu.

Uzyskana przez AP lista dziennikarzy, którzy byli celem dla rosyjskich hakerów, dostarcza kolejnych dowodów w dochodzeniu prowadzonym przez służby USA, którego obecną konkluzją jest, że hakerzy działali na zlecenie Kremla, a ich celem było wywarcie wpływu na wybory prezydenckie w USA w 2016 roku.

Grupa hakerów Fancy Bear do przeprowadzania ataków na dziennikarzy używała przede wszystkim techniki phishingu, dzięki której możliwe jest uzyskanie dostępu do poczty elektronicznej atakowanej osoby. Celem działań było pozyskanie informacji na temat liderów rosyjskiej opozycji, polityków ukraińskich, a także osób powiązanych ze służbami wywiadowczymi w Stanach Zjednoczonych. Rezultatem operacji hakerów z grupy Fancy Bear było też pozyskanie korespondencji elektronicznej odpowiedzialnego za kampanię prezydencką Hillary Clinton Johna Podesty oraz 130 innych Demokratów.

Większość dziennikarzy, których hakerzy wzięli na celownik w Rosji, pracowała dla niezależnych mediów takich, jak "Nowa Gazieta" czy "Wiedomosti". Zainteresowanie hakerów z Fancy Bear wzbudziło również ponad 30 dziennikarzy na Ukrainie, w tym osoby pracujące dla "Kyiv Post" oraz inni, którzy zajmowali się tematyką rosyjskiej agresji na wschodzie Ukrainy.

(MAK,PAP, 22.12.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: INTERNET

Dodano: Grudzień 24, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Facebook: w 2017 r. padł rekord - 17 mld rozmów wideo z użyciem Messengera

(fot. Pixabay.com)

W 2017 roku przy użyciu komunikatora Facebook Messenger odbyło się ponad 17 mld rozmów wideo. To dwa razy więcej niż rok temu - podał serwis społecznościowy Marka Zuckerberga. Z użyciem Messengera dziennie prowadzonych było ponad 7 mld rozmów.

Odkąd w grudniu 2016 r. Messenger umożliwił użytkownikom wideorozmowy grupowe, stając do rywalizacji ze Skype'em i zarządzaną przez Facebooka marką WhatsApp, jego popularność nieprzerwanie rośnie. Statystycznie, w przeciętnej wideorozmowie grupowej udział bierze dziesięć osób - podał Facebook. Według firmy, w 2017 roku użytkownicy komunikatora Messenger wysłali w swoich wiadomościach również 500 mld emoji oraz 18 mld gifów.
W 2017 roku Facebook udostępnił użytkownikom również alternatywną wersję komunikatora Messenger, przeznaczoną dla starszych telefonów oraz dla użytkowników, którzy zainteresowani są zmniejszeniem zużycia danych przez aplikację. Messenger Lite dostępny jest obecnie wyłącznie na urządzeniach z Androidem i ma wszystkie podstawowe funkcjonalności komunikatora. Nie umożliwia jednak korzystania z rozmów wideo, a jedynie połączenia głosowe.

(PAP, Mackuch, 24.12.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo