Dział: PRASA

Dodano: Listopad 01, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wspominamy dziennikarzy, którzy odeszli

(fot. pixabay.com)

Grzegorz Miecugow, Zdzisław Pietrasik, Paweł Zarzeczny to wybitne osobowości świata mediów, które odeszły na zawsze w ostatnim roku. W dniu Wszystkich Świętych wspominamy zmarłych dziennikarzy i ludzi mediów.

W sobotę 26 sierpnia w wieku 61 lat zmarł Grzegorz Miecugow. "To był dziennikarz czystej wody, zbudowany z wiedzy i pasji do tego zawodu" - wspominał Miecugowa w pożegnalnym materiale "Faktów" TVN założyciel tej stacji Mariusz Walter. Ostatnio w TVN 24 pracował na stanowisku dyrektora działu publicystyki. Od wielu lat zmagał się z chorobą nowotworową, ale pracował do ostatnich swoich dni. Sylwetkę Grzegorza Miecugowa prezentujemy w tekście „Mam dużo pokory”.

We wtorek 25 kwietnia w wieku 69 lat zmarł Zdzisław Pietrasik, publicysta i krytyk filmowy. Był pomysłodawcą Paszportów "Polityki", przez wiele lat kierował działem Kultura w tygodniku "Polityka". ”Był wybitnym redaktorem, przede wszystkim krytykiem filmowym i teatralnym. Miał doskonałą pamięć i miłość do literatury. Ciekawy eseista - niejednokrotnie szykując numer specjalny tygodnika, mówiliśmy w redakcji, że przydałaby się gawęda Zdzisia. Miał talent do ładnego, eleganckiego pisania, ocierającego się o pewien patos. Był wrażliwym, fantastycznym człowiekiem, moim przyjacielem” – wspominał Wiesław Władyka, członek zarządu Polityki.

W sobotę 25 marca zmarł Paweł Zarzeczny, jeden z najbardziej znanych dziennikarzy sportowych. Miał 56 lat. Od połowy lat 80. pracował dla takich tytułów, jak "Piłka nożna", "Przegląd Sportowy" (w obydwu był zastępcą redaktora naczelnego) "Super Express", "Fakt". W "Dzienniku" kierował dodatkiem "Sport". Współpracował z "Gazetą Wyborczą", "Uważam Rze", "Najwyższym czasem" "Polska the Times", "Futbol News" i "Magazynem Futbol". ”Paweł Zarzeczny był na pewno artystą pióra. Jednym z tych unikalnych publicystów, który nigdy nie męczył się przelewaniem myśli na papier” – wspominał Marek Wawrzynowski, dziennikarz sportowy Wirtualnej Polski.

W wieku 56 lat zmarła we wrześniu Maria Bartczak, dyrektor i redaktor naczelna TVP Szczecin. Szczecińskim oddziałem telewizji kierowała od 2011 roku. W latach 90. ubiegłego wieku pracowała m.in. w "Wiadomościach", a od 1999 do 2007 roku była korespondentką TVP w Berlinie. Przez następne cztery lata była rzecznikiem Ambasady RP w Berlinie.

1 maja zmarł Tomasz Burek, krytyk literacki i długoletni współpracownik Polskiego Radia. Miał 79 lat. W latach 1977–1981 współpracował z wychodzącymi poza cenzurą czasopismami literackimi i kulturalnymi: "Zapisem", "Kulturą Niezależną", "Almanachem Humanistycznym" oraz londyńskim "Pulsem". W 1989 roku był członkiem komitetu założycielskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, w latach 1991-1996 był wiceprezesem SPP. Współpracował z Radiem Wolna Europa, TVP i Polskim Radiem.

W wieku 45 lat zmarł Jarosław Galusek, dziennikarz śląskich mediów. Pracę rozpoczynał w Radiu Top, potem był m.in. dziennikarzem redakcji sportowej "Dziennika Zachodniego". Ostatnio pracował w "Trybunie Górniczej", w której pełnił funkcję sekretarza redakcji, ale był też dziennikarzem i fotoreporterem.

W wieku 59 lat zmarł Leszek Horwath, wieloletni dziennikarz Radia Echo, Radia Kraków i Telewizji Kraków. Współpracował z miesięcznikiem "Sądeczanin”, był również redaktorem naczelnym portalu Potrawyregionalne.pl.

21 czerwca zmarł Marek Janicki, ikona polskiej reklamy, założyciel i wieloletni szef agencji McCann. Był twórcą branży reklamowej w Polsce po transformacji ustrojowej. Miał 66 lat.

W wieku 81 lat zmarł Tadeusz Kijonka, dziennikarz, poeta, długoletni kierownik literacki Opery Śląskiej w Bytomiu i redaktor naczelny magazynu kulturalnego "Śląsk". Zmarł z powodu nowotworu, z którym zmagał się od lat.

W październiku zmarł dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej Michał Kot. W PAP pracował od 2001 roku. W 2013 roku został kierownikiem działu zagranicznego. Był wysłannikiem agencji do różnych krajów, m.in. do Iraku, Chin i Francji. Od 2005 do 2011 roku był korespondentem PAP w Brukseli. Po powrocie do kraju specjalizował się w tematyce unijnej i europejskiej.

29 stycznia w wieku 61 lat zmarł Włodzimierz Kwas, trzykrotny mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, działacz i dziennikarz motoryzacyjny związany z miesięcznikiem "Motocykl".

W nocy z 10 na 11 stycznia zmarł w wieku 61 lat Zygmunt Moszkowicz, zastępca redaktora naczelnego Interii. "Myślisz »Interia« - mówisz »Dzimek« - dla wielu obecnych i byłych pracowników portalu był jego filarem, symbolem i dobrym duchem" - wspominała Moszkowicza w tekście pożegnalnym redakcja Interii. Moszkowicz z portalem był związany od 2000 roku. Zaczynał jako redaktor serwisu Fakty, organizując redakcję portalu. Był sekretarzem redakcji, dyrektorem serwisów informacyjnych, a następnie przez wiele lat zastępcą redaktora naczelnego i szefem zespołu wydawców strony głównej. Wcześniej pracował w studenckim Radiu Centrum, Ośrodku Kultury Scena Ludowa, a od 1990 roku jako sekretarz redakcji w "Czasie Krakowskim". Współpracował z "Super Expressem".

W lipcu w Zakopanem zmarł Wojciech Mróz, poeta, pisarz i dziennikarz. W 1989 roku zakładał ”Tygodnik Podhalański”, był jego pierwszym redaktorem naczelnym. Wcześniej wydawał ”Biuletyn Podhalański”, pismo zakopiańskiej Solidarności. Pracował też dla TVP Kraków, był autorem książek, uczył w zakopiańskich szkołach. Odszedł w wieku 59 lat, do końca walczył z ciężką chorobą.

W wieku 39 lat zmarła dziennikarka TVN 24 BiS Pamela Bem-Niedziałek. Współtworzyła kanał TVN 24, a następnie TVN CNBC i TVN 24 BiS. Była wydawcą, reporterką i prezenterką.

W wieku 72 lat zmarł po ciężkiej chorobie Wiktor Osiatyński, pisarz, publicysta, prawnik i działacz społeczny. Od 2012 roku w poniedziałki w Radiu Tok FM prowadził wieczorny program publicystyczny „Salon - Zrozumieć świat”. Ostatnią rozmowę na żywo przeprowadził 27 marca 2017 roku. W latach 70. ubiegłego wieku Osiatyński był dziennikarzem tygodnika „Kultura”. Przeprowadzał wywiady z naukowcami, które ukazały się w czterech książkach pt. „Zrozumieć świat”. Napisał kilka książek o alkoholizmie, którego sam doświadczył. Był doktorem socjologii i doktorem habilitowanym nauk prawnych.

25 października zmarł dziennikarz ”Faktu” Dariusz Rembelski. Pisał głównie o wojsku, interesował się też gospodarką, technicznymi nowinkami, finansami i historią. Współpracował w przeszłości z miesięcznikiem "Forbes” i serwisem InnPoland.pl.

Po walce z ciężką chorobą zmarł Robert Sankowski, dziennikarz i krytyk muzyczny ”Gazety Wyborczej”. Sankowski z pasją pisał o muzyce na łamach "Gazety Wyborczej", ale jego teksty przeczytać można było także w Onecie, czy w "Teraz Rock". Często gościł na antenie Tok FM i Polskiego Radia, można go było oglądać w TVP Kultura.

W wieku 58 lat zmarła Katarzyna Suchcicka, dziennikarka telewizyjną i krytyczka literacka. Pracowała dla programu "Pegaz" i TVP Kultura. W latach 90. prowadziła cykl programów o artystach różnych dziedzin "Skąd ta wrażliwość?". Kręciła też filmy dokumentalne.

23 października po ciężkiej chorobie zmarła Alena Suszycka, dyrektor zarządzająca agencji TBWA/Tequila. „Wyjątkowy człowiek, utalentowany menedżer, a dla wielu z nas także nieoceniony mentor i oddany przyjaciel” - tak o swojej szefowej napisał zespół agencji TBWA/Tequila.

W kwietniu w wieku 57 lat zmarł Henryk Szewczyk, dziennikarz i redaktor miesięcznika "Sądeczanin" oraz serwisu Sadeczanin.info.

W wieku 70 lat, 8 lutego, zmarł Andrzej Szymański, wieloletni dziennikarz sportowy "Dziennika Łódzkiego". W latach 80. i 90. ubiegłego stulecia był łódzkim korespondentem "Przeglądu Sportowego", pisząc głównie o piłce nożnej i relacjonując mecze polskiej ekstraklasy.

W Lublinie zmarł w wieku 83 lat fotoreporter Jan Trembecki. Miał 83 lata. Trembecki od 1957 do 1995 roku (z czteroletnią przerwą, kiedy pracował w lubelskim oddziale Centralnej Agencji Fotograficznej) był etatowym fotoreporterem „Kuriera Lubelskiego”. W latach 60. i 70. wielokrotnie zdobywał laury w Konkursie Fotografii Prasowej, a w 1963 roku otrzymał nagrodę World Press Foto za zdjęcie „Ostatni lubelski dorożkarz”.

W wieku 39 lat zmarł Michał Wyszowski, dziennikarz, wałbrzyski korespondent Radia Wrocław. Na jego antenie prowadził programy regionalne. We wrześniu 2016 roku doznał udaru pnia mózgu. Zmarł 26 maja.

(01.11.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Listopad 01, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Powstanie miesięcznik "Łączy Nas Piłka" na licencji PZPN

(screen z YouTube.com)

W listopadzie br. zadebiutuje miesięcznik "Kocham Futbol. Łączy Nas Piłka".

Tytuł na licencji Polskiego Związku Piłki Nożnej wydawać będzie wydawnictwo Eurograf. Miesięcznik poświęcony będzie reprezentacji Polski w piłce nożnej. Ma kosztować 12,90 zł.
Łączy Nas Piłka to oficjalny serwis internetowy PZPN i kanał na YouTube.

(KOZ, 01.11.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo