Temat: fotografia prasowa

Dział: OPINIE

Dodano: Luty 13, 2017

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zdjęcie nagrodzone w World Press Photo 2017. Komentarz Jakuba Szymczuka

Nagroda World Press Photo 2017, którą otrzymał Burhan Ozbilici wywołała w środowisku fotoreporterów dyskusję. Część środowiska jest zdania, że fotografia promuje przemoc i terroryzm.

O komentarz poprosiliśmy Jakuba Szymczuka, fotoreportera nagrodzonego m.in. w konkursie Grand Press Photo.

Press

World Press Photo to nie jest konkurs, w którym pokazuje się zdjęcia pięknego świata, tylko prawdziwe, często dramatyczne wydarzenia. Dlatego nie mogę zgodzić się z opiniami mówiącymi, że to promocja przemocy, czy terrorysty. Nagradzani ludzie, to osoby, które wyszły ponad standard i tak jak w tym przypadku ryzykowali swoje życie, by pokazać innym jak wygląda rzeczywistość. To ukłon w stronę fotoreporterów, którzy narażają się, ale także ukłon w stronę prawdziwej fotografii, nie tej nazywanej przez wielu fotografią z komórki.

Zdjęcie, które zrobił Burhan Ozbilici pokazuje, że fotoreporter zawsze powinien być przygotowany, nawet, jeśli wybiera się gdzieś, gdzie będzie robił tzw. „zdjęcia kotletowe”. Oczywiście nie można zakładać, że na wystawie zrobi się fotografię życia, bo sytuacje, takie jak w Ankarze nie zdarzają się codziennie. Jednak wielu z nas może przytoczyć przynajmniej kilka sytuacji, kiedy przy okazji pozornie nieciekawych wydarzeń zrobili bardzo dobre zdjęcie, często z pobocznego tematu.

(13.02.2017)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.