Temat: wolność słowa

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 16, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dzień bez polityków w mediach przerodził się w awanturę polityków w Sejmie

W piątek 16 grudnia redakcja "Gazety Wyborczej" miała nie relacjonować wydarzeń z Sejmu, ale z powodu zachowania polityków okazało się to niemożliwe (fot. Gazeta.pl)

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wykluczył w piątek 16 grudnia br. posła Platformy Obywatelskiej Michała Szczerbę z obrad, który wniósł na mównicę kartkę "Wolne media w Sejmie". Na znak protestu posłowie PO zablokowali mównicę, a posłowie Prawa i Sprawiedliwości przenieśli się z Sali Plenarnej do Sali Kolumnowej, gdzie głosowali ustawy: budżetową i dezubekizacyjną.

Podczas głosowania nad projektem budżetu na 2017 rok Michał Szczerba był jednym z posłów, którzy wyszli na mównicę i zabrali głos ws. planowanych zmian obsługi przez media prac Sejmu. Miał ze sobą kartkę z napisem: "Wolne media w Sejmie", którą umieścił na pulpicie mównicy. Marszałek wykluczył go z obrad i poprosił o opuszczenie sali obrad. Następnie ogłosił przerwę w obradach. Wtedy posłowie PO i Nowoczesnej zablokowali mównicę. Skandowali: "bez cenzury", "wolne media", "przywróć posła". Śpiewali też hymn narodowy. Pozostali w Sali Plenarnej przy zgaszonym świetle do czasu trwania obrad w Sali Kolumnowej.

Na głosowania w Sali Kolumnowej nie zostali wpuszczeni dziennikarze. Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych, chce aby organ ten podjął poprzez korespondencyjne głosowanie uchwałę wyrażającą "stanowczy protest w związku z decyzjami Marszałka Sejmu RP uniemożliwiającymi prawidłową pracę mediów podczas posiedzenia Sejmu dn. 16 grudnia 2016 r.". Jego zdaniem zakaz wstępu dziennikarzy do Sali Kolumnowej, gdzie na podstawie decyzji Marszałka Sejmu odbywały się obrady i głosowania, stanowi rażące ograniczenie konstytucyjnej wolności środków przekazu oraz prawa obywateli do informacji.

Przed Sejmem Komitet Obrony Demokracji zorganizował manifestację.

ZOBACZ TEŻ: Protest mediów przeciwko zmianom warunków pracy dziennikarzy w Sejmie.

(16.12.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.