Temat: telewizja

Dział: REKLAMA

Dodano: Październik 27, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W sponsoringu kultury liczą się emocje, a nie tylko ekspozycja marki

Sebastian Bykowski, wiceprezes Press–Service Monitoring Mediów, mówił, że wiele marek konsekwentnie mierzy efekty sponsoringu (fot. Wojciech Artyniew)

Za sponsoringiem kultury powinna stać idea. Sam zwrot z inwestycji rozpatrywany przez wynik finansowy to nie wszystko.

O sponsoringu kultury dyskutowano 26 października br. w hotelu Hilton podczas debaty „Między misją a Excelem” - towarzyszyła ona ogłoszeniu wyników badania Top Marka 2016.
- W sponsoringu kultury nie chodzi tylko o ekspozycję marki. Rynek nie jest już tylko rynkiem producenta ani konsumenta, nie chodzi tylko o logo, lecz o wrażenia, przeżycia, doświadczenie - mówiła Ewa Łabno-Falęcka, dyrektor ds. komunikacji i relacji zewnętrznych Mercedes-Benz Polska. - Przecież na Facebooku nikt nie chwali się nową torebką czy rowerem, tylko tym, ile przejechał, gdzie był, co przeżył – argumentowała Łabno-Falęcka.
Z kolei Beata Jaworowska, wydawca „Co Jest Grane24” (Agora SA), zaznaczyła, że rozmowy ze sponsorem nie powinny się ograniczać do tego, ile dostanie roll-upów do rozstawienia czy innej powierzchni reklamowej. - Liczyć się powinien pomysł, który pozwoli mediom o sponsorze opowiedzieć, pokazać go w świetle wydarzenia kulturalnego – mówiła Jaworowska.
- Naszym głównym celem jest podnoszenie prestiżu marki. Kultura nadaje się do tego najlepiej - mówiła Katarzyna Meissner, dyrektor biura sponsoringu i projektów relacyjnych Banku Zachodniego WBK. - To, co policzalne, nie jest najważniejsze. Powinniśmy rozmawiać o mecenacie, a mecenat nie musi się opłacać. Ma działać na rzecz wspólnego dobra – dodaje Meissner.
Sebastian Bykowski, wiceprezes i dyrektor generalny Press–Service Monitoring Mediów, zwrócił jednak uwagę, że wiele marek konsekwentnie mierzy efekty sponsoringu. - Jest on jednym z narzędzi, które wykorzystuje marka, aby komunikować o określonej wartości, o głębszym przekazie – mówił Bykowski. Zaznaczył, że we współczesnym marketingu trudno działać bez badań, czyli m.in. bez podania, do jakiej grupy docelowej dotarły informacje, jaki był ich zasięg, jak odebrało je środowisko, dla którego kultura jest ważna.
- Dziękuję, że są mecenasi i sponsorzy działań kulturalnych. To jest odpowiedzialność Narodowego Centrum Kultury, ale bez państwa nie bylibyśmy w stanie jej udźwignąć – podsumował debatę Jan Kowalski, kierownik działu komunikacji i promocji Narodowego Centrum Kultury.

(IKO, 27.10.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Temat: reklama

Dział: REKLAMA

Dodano: Listopad 02, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Producenci samochodów wydali na reklamę po trzech kwartałach o 3 proc. mniej

Od stycznia do września br. wszyscy producenci samochodów na reklamę przeznaczyli 852,48 mln zł. To o 3,17 proc. mniej niż w tym samym okresie ub.r. - wynika z danych cennikowych Kantar Media.

W trzech kwartałach br. najwięcej na promocję w mediach (telewizja, dzienniki, magazyny, outdoor, indoor, radio, kino) wydał Volkswagen Group Polska – 225,25 mln zł. To jednak o 11,36 proc. mniej niż w analogicznym czasie ub.r. W tym czasie koncern intensywnie promował m.in. marki Seat i Škoda. Prowadził szeroką kampanię reklamową tej drugiej pod hasłem "Najmłodsi testują nowe pokolenie Škody".
Druga w zestawieniu jest Toyota Motor Poland z wydatkami 97,32 mln zł (wzrost o 39,7 proc.). Przyczyniła się do tego m.in. kampania przed Euro 2016, promująca Toyotę RAV4 z udziałem piłkarza Grzegorza Krychowiaka.
Renault Polska na działania reklamowe w trzech kwartałach br. przeznaczył 82,05 mln zł (wzrost o 19,41 proc.).
W zestawieniu największych reklamodawców wśród producentów samochodów znaleźli się też: BMW Polska – 48,62 mln zł (wzrost o 13,28 proc.) i General Motors Poland - 46,59 mln zł (spadek o 11,74 proc.).

 

producenci samochodów
Create bar charts

(DR, 02.11.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo