Temat: telewizja

Dział: OPINIE

Dodano: Sierpień 27, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kiedy ”Taniec z gwiazdami” przestanie przyciągać widzów?

Katarzyna Baczyńska, TV director w domu mediowym Codemedia

W TVN od kilku sezonów widać konsekwentną politykę programową. Mają silne pasmo w późniejszym prime time od poniedziałku do czwartku. W tym czasie TVN ma mocny zestaw programowy: serial ”Druga szansa”, ”Azja Express”, ”Top model”, ”Kuchenne rewolucje”. Jest to dla TVN szalenie istotne i wartościowe pasmo, w którym próbują docierać do kobiet w najtrudniejszym mediowo wieku, 25-49 lat. To są kobiety, które obecnie decydują o większości zakupów w gospodarstwach domowych.

O programie ”Ślub od pierwszego wejrzenia” opinie są różne, czy to moralne, czy nie, ale moim zdaniem będzie się oglądał bardzo dobrze. Polacy uwielbiają tego typu programy. Kobieta, która ogląda ”Drugą szansę”, na pewno na nim zostanie, co więcej pojawi się część nowych widzów. To podobna widownia co ”Żony Hollywood”, które dobrze oglądały się w komercyjnych grupach młodych kobiet.

Zastanawia mnie w ramówce TVN nowy serial ”Na noże”. Czytając zapowiedzi, produkcja brzmi dobrze, tylko że już mieliśmy o tej porze serial, o którym wszyscy mówili, że stanie się hitem. Czyli ”Aż pod sufit” z Edytą Olszówką i Cezarym Pazurą. Był niewypałem, bo same nazwiska nie wystarczą, wszystko zależy od fabuły.

W Polsacie większość to sprawdzone formaty. Jak po raz kolejny widzę ”Taniec z gwiazdami”, zastanawiam się, kiedy przestanie przyciągać widzów. Jeszcze chyba to nie jest ten moment. Oglądać go można w dobrym paśmie – w piątki, kiedy TVN ma ”Super Kino” - ogólny, masowy produkt. ”Taniec z gwiazdami” targetowany do kobiet, może Polsatowi dobudować kobiecej widowni.

Nowością są ”Kabarety na żywo”. Mam wrażenie, że tym pasmem niedzielnym Polsat próbuje pozyskać dawnego widza TVP. ”Kabaret na żywo” ma specyficzne miejsce w ramówce – o 20 w TVN jest wtedy ”Masterchef”. Nie sądzę, żeby Polsat porywał się na walkę z ”Masterchefem” o tego samego widza, prędzej o widza, który odpłynął z telewizji publicznej. Polacy kabarety od zawsze uwielbiali, więc moim zdaniem może się w tym miejscu ta pozycja sprawdzić.

W paśmie popołudniowym od 16.30 do 18 znajdą się dwie nowości – paradokumenty ”Na ratunek 112” i ”Gliniarze”. To pasmo generalnie jest oglądane przez kobiety, które zajmują się domem. Patrząc po popularności wśród kobiet seriali medycznych – jak ”Na dobre i na złe” i ”Na sygnale” – moim zdaniem jest to dobry ruch.

W TVP 1 jesienią znajdzie się dużo publicystyki i reportażu. To by było nawet dobre, ale obawiam się, że będą to programy mocno skręcające w prawo. Według mnie nie ma szans, przy takim prowadzeniu programów ściągnąć widza z komercyjnych stacji. On z jakiegoś powodu odpłynął i jeżeli publicystyka nadal będzie skręcać w prawo, on do TVP nie wróci.

W ramówce TVP 1 znalazł się program, który mógłby być hitem - ”Hit hit hurra!”. Obawiam się, że zaginie jednak w gąszczu publicystyki. Widz rzadziej będzie oglądać ten format, bo nie będzie miał na tyle silnej motywacji, żeby przełączyć się ze stacji komercyjnej, gdzie jest przyzwyczajony do rozrywki w zasadzie każdego dnia. To główna bariera wejścia tego programu.

Są dwie pozycje w TVP 1, które się sprawdziły i nadal się sprawdzą bez względu na otoczenie polityczne – serial ”Ranczo” i program ”Rolnik szuka żony”. Tu zdecyduje przywiązanie widza do konkretnego programu. Choćby się waliło i paliło, osoby, które oglądały ”Rolnika" i ”Ranczo”, do nich wrócą.

TVP 2 na szczęście serialami stoi i tak zostało. Seriale oglądają się świetnie. Mimo tego, że TVP 1 i TVP 2 lecą łeb na szyję, pasma serialowe się bronią. Są liderami w grupie komercyjnej, w grupach kobiecych wygląda to w ogóle powalająco. Widownia pewnie będzie trochę od nich odpływać, ale nie będzie to odpływ do innych głównych telewizji, a naturalny skorelowany z odpływem z dużych stacji. Nie sądzę, żeby z powodów politycznych kobiety, które wybierają ”M jak miłość”, ”Na dobre i na złe” czy ”Na sygnale”, przestały oglądać TVP.

W TVP 2 pojawił się program w ”Bake off – ale ciacho”. Wydaje mi się, że jest to próba zatrzymania widza ”M jak miłość”. Tylko jedno mnie niepokoi. Jest to pasmo, w którym TVN pokazuje ”Drugą szansę” i później ”Ślub od pierwszego wejrzenia”. Ten program spowoduje rzeczywiście zatrzymanie, ale tych starszych kobiet, natomiast te młodsze wybiorą ”Drugą szansę”.

Dwójka pokaże też serial ”Artyści” ze świetną obsadą. Patrząc na miejsce w ramówce, czyli w piątki o 22.20, w zasadzie nie ma on mocnych konkurentów – w Polsacie i TVN są wtedy filmy. Może sobie radzić bardzo dobrze.

Katarzyna Baczyńska

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Temat: telewizja

Dział: OPINIE

Dodano: Sierpień 28, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sukcesem dużych stacji będzie utrzymanie udziału rynkowego

Jakub Radziwilski, TV buying manager w Universal McCann

TVN przez kilka ostatnich sezonów miał problem z nowymi serialami ale wprowadzona w lutym i kontynuowana jesienią „Druga szansa” odniosła sukces i wydaje się, że nowy serial TVN „Na noże” również ma na to spore szanse, a pasmo emisji po sprawdzonym hicie „Masterchef” na pewno nie jest przypadkowe.

Największą nowością Polsatu będzie „Kabaret na żywo” który zastąpił długowieczne ”Must be the music”. Kabarety cały czas cieszą się sporą popularnością wśród polskiej widowni, ale w najtrudniejszym paśmie telewizyjnym, jakim jest niedzielny wieczór, ciężko będzie o rekordowe wyniki.

Z całą pewnością najlepiej oglądalnymi pozycjami Polsatu będą mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej w eliminacjach do mistrzostw świata – jesienią to będą cztery wieczory, którymi całkowicie zawładnie właśnie Polsat.

Z nowości TVP największą uwagę przykuwa „Bake off – ale ciacho”, która dotyka bardzo popularnej ostatnio w telewizji,  tematyki kulinarnej. Wyniki oglądalności programu dadzą nam odpowiedź czy Polacy są zainteresowani cukiernictwem w takim samym stopniu jak gotowaniem. Jeżeli tak, to oglądalność programu powinna być wysoka.

Na uwagę zasługuje również nowy serial kryminalny „Komisja morderstw”. Trzeba jednak pamiętać, że nawet po dobrym serialu o takiej tematyce, nie można się spodziewać rewelacyjnych wyników oglądalności. To bardziej może być hit dla VOD.

Z pewnością, jesienną ramówkę TVP napędzi niedawny awans Legii Warszawa do Ligi Mistrzów. TVP 1 transmitować będzie wszystkie sześć meczów mistrza Polski a ich wyniki oglądalności, przynajmniej do momentu, kiedy Legia będzie miała szansę na awans, będą porównywalne z meczami reprezentacji w eliminacjach MŚ.

Jesienne ramówki podtrzymują trend inwestycji stacji w tanie formaty typu docu-soup, które przy niedużym koszcie produkcji pozwalają na osiągnięcie zadowalającego poziomu widowni. Do sprawdzonych formatów stacje dołożyły jeszcze kilka nowości.

Wydaje się że przy aktualnym sposobie oglądania telewizji i propozycjach jesiennych ramówek dużych stacji, ich realnym sukcesem będzie utrzymanie udziału rynkowego z poprzedniego sezonu.

Jakub Radziwilski

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY