Temat: telewizja

Dział: PERSONALIA

Dodano: Lipiec 21, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Adamczyk i Suchowiejko skierowani do prac nad anglojęzycznym kanałem

Jak już informowaliśmy, Piotr Lichota został wczoraj zastępcą dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej TVP i szefem TVP Info. To jednak niejedyna zmiana. Kierownikiem redakcji zagranicznej TAI jest Katarzyna Grützmaher, która zajęła miejsce Miry Suchowiejko.

Piotr Lichota - dotychczas szef "Panoramy" TVP 2 - na stanowisku szefa TVP Info zastąpił Grzegorza Adamczyka. Biuro prasowe telewizji publicznej poinformowało wczoraj wieczorem, że zarówno Adamczyk, jak i Mira Suchowiejko zostają w TVP "i będą odtąd swoim doświadczeniem i wiedzą wspierali prace nad projektem nowego anglojęzycznego środkowoeuropejskiego kanału informacyjnego". O planach utworzenia takiej stacji prezes TVP Jacek Kurski mówił w kwietniu br.
Grzegorz Adamczyk wicedyrektorem TAI został w styczniu br., po zmianie zarządu TVP, a Mira Suchowiejko była kierownikiem redakcji zagranicznej od lutego br. Przed przyjściem do TVP oboje pracowali w Grupie Polsat.
Z nieoficjalnych informacji "Presserwisu" wynika, że zmiany w TAI to skutek niezadowolenia szefostwa TVP z tego, jak kanał informacyjny obsługiwał ostatnie wydarzenia zagraniczne: zamach w Nicei i próbę puczu w Turcji.
Kierowanie "Panoramą" TVP 2 (także podlega TAI) przejmuje teraz Anna Kołodziej, dotychczasowy wydawca programu. Piotr Lichota był szefem redakcji "Panoramy" od stycznia br. W przeszłości pracował w telewizji publicznej jako dyrektor TVP Szczecin.
Katarzyna Grützmaher była dotychczas w TAI odpowiedzialna za współpracę z EBU.  

(RUT, 21.07.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Temat: media narodowe

Dział: PERSONALIA

Dodano: Lipiec 21, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PO zgłasza swoich kandydatów do Rady Mediów Narodowych

Komisja Kultury i Środków Przekazu pozytywnie zaopiniowała kandydatury posłów Prawa i Sprawiedliwości: Krzysztofa Czabańskiego, Elżbiety Kruk i Joanny Lichockiej do Rady Mediów Narodowych. Swoich kandydatów zgłosiła Platforma Obywatelska.

Krzysztof Czabański w związku z nową funkcją w RMN zrezygnował ze stanowiska wiceministra kultury i pełnomocnika rządu ds. reformy mediów publicznych. Podczas debaty posłowie PO i Nowoczesnej krytykowali zgłoszone przez PiS kandydatury. Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO) zwracała uwagę, że do RMN zgłoszono "trzech aktywnych polityków", a Czabański zapowiadał, że RMN ma odseparować "media publiczne od władzy politycznej". Poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski dopytywał kandydatów, czy po wybraniu do RMN zrezygnują z mandatu poselskiego.
Krzysztof Czabański, odpowiadając na pytania posłów opozycji, stwierdził, że głównym zadaniem Rady będzie "uratowanie mediów publicznych, zbudowanie fundamentów finansowych dla tych mediów". Nie zamierza on rezygnować z funkcji posła.
Z kolei kandydatami PO do Rady Mediów Narodowych są reżyser Janusz Kijowski i były prezes TVP Juliusz Braun. "Chcieliśmy, żeby to były osoby, które nie są bezpośrednio zaangażowane w aktywność polityczną, to eksperci ze świata mediów i świata kultury" - powiedział dziennikarzom Jan Grabiec, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej.
Klubu Kukiz'15 ma przedstawić swoich kandydatów do RMN wkrótce.
Ustawa o Radzie Mediów Narodowych weszła w życie na początku lipca br. Pięcioosobowa Rada, której kadencja będzie trwać sześć lat, ma powoływać i odwoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP. Trzech członków RMN wybierze Sejm, a dwóch powoła prezydent spośród kandydatów zgłoszonych przez dwa największe kluby opozycyjne.

(JM, PAP, 21.07.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.