Temat: badania radia

Dział: RADIO

Dodano: Lipiec 13, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Słuchalność radiowej Jedynki po raz pierwszy niższa niż Trójki

W drugim kwartale br. Program I Polskiego Radia po raz pierwszy w historii badania Radio Track miał niższą słuchalność niż Program III. Trójka też ma coraz słabsze wyniki.

Jak wynika z badania Radio Track, realizowanego przez Millward Brown, radiowa Jedynka w fali kwiecień-czerwiec br. uzyskała 8 proc. udziału w czasie słuchania, co oznacza spadek z 9,8 proc. w tym okresie ub.r. Z kolei słuchalność radiowej Trójki zmniejszyła się rok do roku z 8,3 proc. do 8,1 proc.

W ostatnim czasie dystans Programu I, który notował historyczne minima, do Programu III zmniejszał się. W fali luty–kwiecień br. anteny miały odpowiednio: 8,8 proc. i 8 proc., a marzec–maj br.: 8,4 proc. i 8 proc. W najnowszej fali Trójka po raz pierwszy miała wyższy udział niż Jedynka.

Słuchalność Programu I maleje od dawna. Jeszcze kiedy dyrektorem Jedynki był Kamil Dąbrowa, udział anteny w czasie słuchania spadł po raz pierwszy poniżej 10 proc. (w fali marzec-maj 2013 roku wyniósł 9,7 proc.), a następnie poniżej 9 proc. (w fali grudzień 2014-luty 2015 – 8,9 proc.).

W styczniu br. Rafał Porzeziński, po tym jak został dyrektorem Programu I, mówił ”Presserwisowi” o wynikach radiowej Jedynki: ”Zarząd nie postawił mi warunku podwyższenia słuchalności do określonego poziomu, ale (…) jesteśmy całkowicie zgodni, że poziom dziewięciu procent nie jest adekwatny do potencjału Jedynki. Stałe miejsce powyżej 10 procent jest czymś absolutnie koniecznym”.

Z kolei w czerwcu br., komentując spadek udziału Programu I do 8,4 proc., najniższego poziomu w historii, Porzeziński stwierdził: "Jesteśmy w trakcie zmian w programie radiowej Jedynki, co wyraźnie widać po tych wynikach (...) Przed nami jeszcze wiele pracy. W tak dużym, skomplikowanym i od 15 lat tracącym słuchaczy radiu trudno o natychmiastowe zmiany na lepsze. Jest to ogromny wysiłek, który dopiero niedawno podjęliśmy”.
Z końcem lutego br. zmieniono ramówkę Programu I. W ostatnich miesiącach z Jedynką rozstało się wielu dziennikarzy, m.in. Justyna Dżbik, Małgorzata Kościelniak, Jan Ordyński, Przemysław Szubartowicz Janusz Weiss. Do zespołu dołączyli natomiast m.in. Piotr Gociek, Antoni Trzmiel, Samuel Pereira, a także Monika Tarka i Robert Kilen.

- Radiowa Jedynka przeszła ostatnio dość spore zmiany programowe oraz personalne i w tej chwili podlega ocenie rynku - stwierdza Jarosław Paszkowski, szef stacji radiowych w Eurozecie.

Prof. Stanisław Jędrzejewski, były członek KRRiT i były przewodniczący rady nadzorczej Polskiego Radia, a także były dyrektor Jedynki, w najnowszym numerze miesięcznika "Press" zauważa, że radiowa Jedynka ma na tyle specyficzną grupę odbiorców, iż wszelkie zmiany powinny być wprowadzane ostrożnie. "Po pierwsze, Jedynka ma zróżnicowane wiekowo audytorium: albo osoby naprawdę starsze, albo w wieku 30-40 lat" - zwraca uwagę Stanisław Jędrzejewski. "Programowanie Jedynki to konieczność łączenia tradycji z nowoczesnością w bardzo przemyślanej formie" - stwierdził.

Wczoraj nie udało nam się skontaktować ani z prezes Polskiego Radia Barbarą Stanisławczyk, ani z dyrekcją Programu I: Rafałem Porzezińskim i jego zastępcą Jackiem Raginisem Królikiewiczem.

O zmianach w radiowej Jedynce piszemy w najnowszym wydaniu ”Press”.

(KOZ, 13.07.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.