Temat: media narodowe

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 29, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Marcin Celiński zwolniony z TVP Info za złe emocje

Nowym prowadzącym piątkowe wydania programu publicystycznego ”Cztery strony” w TVP Info został Łukasz Mężyk, wydawca i współzałożyciel 300polityka.pl. Zastąpił Marcina Celińskiego, z którym zakończono współpracę, bo jego odcinkom towarzyszyły "złe emocje". Mężyk nie ma problemu z tym, że zastępuje Celińskiego w takich okolicznościach.

Marcin Celiński w ostatni piątek zaprosił do studia Tomasza Piątka, autora opublikowanego w „Gazecie Wyborczej” artykułu o powiązaniach ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z Robertem Luśnią, współpracownikiem komunistycznej bezpieki. W piątek około południa Celiński dostał jednak z TVP Info wiadomość, że program nie zostanie wyemitowany. "Przekazano mi, że tematem dnia jest Brexit i żebym zaprosił gościa związanego z Brexitem albo programu nie będzie" - opowiadał "Presserwisowi" Marcin Celiński.
W rozmowie opublikowanej w czerwcowym numerze miesięcznika „Press” Marcin Celiński mówił nam, że na początku postawił kierownictwu TVP Info dwa warunki: w pełni autorską formułę programu i autonomię w doborze tematów i gości. "Dla mnie piątkowa sytuacja jest naruszeniem tej umowy. Oczekuję na wyjaśnienia ze strony telewizji, bo na razie nie bardzo widzę możliwość dalszej współpracy" - przyznał w piątek Celiński.
Wczoraj rano TVP w krótkim komunikacie poinformowała, że z dniem 28 czerwca br. "zakończyła się współpraca TVP Info z Marcinem Celińskim". Biuro prasowe TVP zapytane o powody jej zakończenia stwierdziło, że są to ”wewnętrzne sprawy spółki”.
– Zostałem zaproszony do pana dyrektora Pilisa (Mariusz Pilis, dyrektor TAI – przyp. red.). Powiedział, że nie chcą kontynuować współpracy ze względu - jak to określił - na złe emocje towarzyszące moim odcinkom, które szkodzą wizerunkowi telewizji. Nie miałem nic przeciwko temu, żeby tę współpracę zakończyć – opowiada Marcin Celiński. – Od początku mojego pobytu w TVP Info były zakłady, ile tych programów będzie. Trzeba przyznać, że było ich tyle, że nikt zakładu nie wygrał, bo wszyscy obstawiali mniej. To było do przewidzenia, ja się z tym liczyłem. Zaskoczony nie jestem, zrozpaczony też nie – dodaje.
Piątkowy program "Cztery strony" prowadzić będzie teraz Łukasz Mężyk, wydawca i współzałożyciel 300polityka.pl. Czy on też postawił TVP Info warunek, że ma mieć autonomię w doborze gości i tematów? – Nie musiałem stawiać żadnych warunków. Nikt nie mówił mi, kogo mam zapraszać, a kogo nie. Nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek mógł wywierać na mnie jakiś wpływ – mówi Łukasz Mężyk. Nie ma on problemu z tym, że obejmuje program po Celińskim w takich okolicznościach. – Stacja ma swoją politykę programową. Jeżeli po brytyjskim referendum jest dzień, kiedy o tym rozmawiają, rozumiem, że wydawca może chcieć, by program był poświęcony temu tematowi. To oczywiste, że jeżeli dzieje się coś tak gwałtownego i cały program jest temu podporządkowany, zdecydowanie wtedy rozmawiałbym na ten temat – tłumaczy Mężyk. I dodaje: – Dlaczego miałbym mieć z tym problem? Nie wnikam w powody tego rozstania. Dostałem zawodową propozycję, którą uznałem za bardzo ciekawą, inspirującą, dającą mi nowe możliwości rozwoju zawodowego i ją przyjąłem.
Marcin Celiński prowadził piątkowe ”Cztery strony” od kwietnia. Gospodarzami programu są też: Marcin Wikło z tygodnika „W Sieci”, Krzysztof Świątek z „Tygodnika Solidarność” i Magdalena Uchaniuk z Radia Wnet.

(KOZ, 29.06.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.