Temat: etyka mediów

Dział: RADIO

Dodano: Czerwiec 04, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Komisja Etyki Polskiego Radia wydała opinię ws. wywiadu Tomasza Zimocha

Tomasz Zimoch został zawieszony za wypowiedzi i gest na zdjęciu dla "Dziennika Gazety Prawnej"

"Redaktor Tomasz Zimoch, opisując sytuację w mediach publicznych, których częścią integralną jest Polskie Radio, naruszył zasady etyki zawodowej w Polskim Radiu" - stwierdziła Komisja Etyki Polskiego Radia, która przekazała zarządowi spółki opinię dotyczącą wypowiedzi Zimocha dla ”Dziennika Gazety Prawnej”.

Zdaniem komisji fragment "To jest gorzej niż w stanie wojennym, gorzej niż za komuny. To jest poniżanie dziennikarzy, wydawców. Ludzie są upokorzeni, zmęczeni" świadczy o braku lojalności wobec Polskiego Radia i godzi w jego dobre imię. ”Komisja etyki nie zajmowała się wypowiedziami red. Tomasza Zimocha odnośnie sytuacji politycznej w Polsce, gdyż naruszałoby to zasadę wolności w głoszeniu poglądów obowiązującą w każdym demokratycznym kraju” - czytamy w opinii, udostępnionej na stronie radia.

Jakie dalsze kroki planuje spółka? - Zarząd potrzebuje trochę czasu do namysłu - odpowiedział w sobotę ”Presserwisowi” Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy Polskiego Radia. W piątek odpowiedział Stowarzyszeniu Wolnego Słowa, które zaapelowało ”do przestrzegania prawa i zaprzestania szykan wobec dziennikarza, który w roku 2016, w kraju Unii Europejskiej, ma odwagę korzystania z wolności słowa, gwarantowanej także przez prawo europejskie”.

Tomasz Zimoch w wywiadzie, który ukazał się 13 maja br. w ”Dzienniku Gazecie Prawnej”, krytycznie wypowiadał się o rządzących i sytuacji w mediach publicznych. Zarząd Polskiego Radia zawieszając 16 maja dziennikarza stwierdził, że w wywiadzie użył sformułowań i gestów naruszających dobre imię spółki. Z tego powodu sprawozdawca nie pojedzie na Euro 2016 we Francji i na Igrzyska Olimpijskie do Brazylii. Decyzja stacji została skrytykowana nawet przez prawicowych dziennikarzy, którzy sprzyjają zmianom w publicznych mediom. 

(KOZ, 04.06.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.