Temat: Grand Press Photo

Dział: PRASA

Dodano: Maj 05, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kadir Van Lohuizen gościem gali finałowej Grand Press Photo 2016

Kadir van Lohuizen w tym tygodniu prowadził w Polsce warsztaty fotograficzne (fot. Adam Guz)

Dziś wieczorem poznamy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2016. Gala finałowa konkursu rozpocznie się o godz. 19.30 w warszawskim kinie Kultura. Gościem specjalnym wieczoru będzie Kadir van Lohuizen, kilkukrotny laureat World Press Photo, współzałożyciel agencji fotograficznej NOOR. To do niego należał decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć – jest przewodniczącym jury Grand Press Photo 2016.

Zanim zaczął pracować jako fotoreporter, Kadir van Lohuizen był żeglarzem i prowadził w Holandii m.in. schronisko dla bezdomnych i narkomanów. W 1988 roku jako fotograf freelancer dokumentował już intifadę, a potem w kolejnych latach fotografował wiele konfliktów w Afryce, proces przechodzenia od apartheidu do demokracji w RPA, rozpad Związku Radzieckiego, pracował w Korei Północnej, Chinach i Mongolii. Jest autorem filmów dokumentalnych oraz długoterminowych projektów: „Rivers”, „Aderen”, „Diamond Matters, the Diamond Industry”. W latach 2011–2012 realizował temat „Via PanAm” o migracji na kontynentach obu Ameryk – powstał z tego socjologiczny projekt multimedialny. Od kilku lat zajmuje się dokumentowaniem efektów podnoszenia się poziomu mórz w wyniku zmian klimatu.
Dwa razy był członkiem jury konkursu World Press Photo, a obecnie jest w zarządzie Fundacji World Press Photo. Na galę Grand Press Photo przygotował własną prezentację. Transmisję z dzisiejszej gali w warszawskim kinie Kultura (początek o godz. 19.30) będzie można oglądać na stronie www.grandpressphoto.pl.
Finałowe zdjęcia z poprzedniej edycji konkursu można obejrzeć w aplikacji Grand Press Photo 2015 dostępnej bezpłatnie w App Store.
Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Spośród 4,8 tys. nadesłanych w tym roku materiałów jury zakwalifikowało do finału 59 zdjęć pojedynczych i 11 fotoreportaży. O nagrody walczy 66 fotoreporterów. Główną nagrodę Grand Press Photo 2016 oraz 10 tys. zł otrzyma autor Zdjęcia Roku.
Mecenasem konkursu jest Nikon Polska. Partnerzy konkursu to: Program „Kultura dostępna” Narodowego Centrum Kultury i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerem wystawy finałowych zdjęć jest Drukarnia Andrus. Partnerzy gali: Motion Brand, TViP, Upright Music, kino Kultura, restauracja Kultura, Grupa Żywiec. Patroni medialni:
Tok FM, Fotopolis.pl, „Digital Camera”, Polsat News 2.

Zgłoszenia do konkursu
Grand Press 2019

Plansza

(CP, 05.05.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.