Wydanie: PRESS 09/2013

Prosto

Z Beatą Pawlikowską rozmawia Elżbieta Rutkowska

Skąd pomysł, że Beata Pawlikowska może nauczyć Polaków języków obcych? 
Metodę nauki języków wymyśliłam najpierw dla siebie. Miałam jakieś 19 lat i usiłowałam nauczyć się francuskiego i hiszpańskiego.

Angielski już Pani znała?
Tak, bo zaczęłam się go uczyć w wieku 16 lat, żeby zrozumieć, o czym śpiewają Beatlesi. Tłumaczyłam sobie słowa piosenek, słuchałam radia BBC i Głosu Ameryki.
Ale bardzo chciałam poznać francuski. Kupiłam kurs i z zapałem zaczęłam lekcje. Przy czwartej odpadłam. Kurs był skonstruowany tak: dialog, gramatyka, słówka. A ja nie chciałam wiedzieć, jak się nazywają czasy przeszłe i kiedy się ich używa. Chciałam mówić! Kupiłam inny kurs i okazał się dokładnie taki sam. Szukałam dalej, ale wszystkie kursy były skonstruowane na tej samej zasadzie. Postanowiłam spróbować inaczej. Wynotowałam z czytanek do zeszytu zdania, które uznałam za przydatne. Z jednej strony zapisywałam je po francusku, z drugiej po polsku. Zakrywałam je na przemian i tak się uczyłam. Przy czym odkryłam, że powtarzanie w myślach nic nie daje. Dopiero mówienie na głos przynosi efekty.
W ten sposób sama nauczyłam się francuskiego i hiszpańskiego. I na tej zasadzie opierają się moje kursy „Blondynka na językach”.

Kiedy uczyła Pani samą siebie, nie było jeszcze płyt CD.
W moim kursie płyta jest najważniejsza. Mówię na przykład „mój hotel”. Dalej jest cisza, żeby uczący się powiedział to samo w obcym języku. I na koniec wersja native speakera. Chodzi o to, żeby słyszeć po polsku i od razu instynktownie, bez namysłu tłumaczyć na obcy język, nie czekając na podpowiedź. Jeśli wyćwiczy pani te zdania na głos, to potem, gdy będzie pani chciała za granicą znaleźć hotel, podświadomość podsunie odpowiednie zdanie.

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.