Wydanie: PRESS 09/2012

Syndykat z misją

Project Syndicate oferujący teksty uznanych autorów szedł dotychczas
jak burza – dziś musi szukać nowego modelu biznesowego

Kenneth Rogoff, były główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego, jeden z najbardziej znanych ekonomistów na świecie, opublikował w sierpniu znaczący tekst o końcu ery niskich stóp procentowych. Oryginalny angielski tekst „How Long for Low Rates?” można znaleźć na stronach portalu Wyborcza.biz, a także w polskim tłumaczeniu „Świat niskich stóp procentowych już się kończy” w serwisie Obserwatorfinansowy.pl wydawanym przez Narodowy Bank Polski. Ten sam artykuł opublikowały m.in. „China Daily” i kilka portali finansowych w USA i Wielkiej Brytanii, nie licząc tłumaczeń na inne języki, np. po niemiecku ukazał się w „Financial Times Deutschland”. To nie plagiaty ani wynik nadaktywności naukowca – tak funkcjonuje Project Syndicate, zamawiający i udostępniający członkom syndykatu teksty autorów, których każdy naczelny szanującej się publikacji chciałby – przynajmniej od czasu do czasu – widzieć na swoich łamach.

Siła nazwisk

Do Project Syndicate piszą lub pisały bowiem takie sławy, jak: Michaił Gorbaczow, Joschka Fischer, Javier Solana, Ban Ki-moon, Chris Patten; nobliści z ekonomii jak Joseph E. Stiglitz czy Michael Spence, ekonomista Jeffrey Sachs. Ponadto teksty przysyłają filozofowie (Peter Singer), naukowcy (Joseph Nye, Ian Burum), biznesmeni (George Soros), pisarze (Naomi Wolf czy Bjørn Lomborg). Z polskich polityków pojawiali się tam: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Tadeusz Mazowiecki, Janusz Onyszkiewicz, Zbigniew Bujak, Jacek Rostowski, Adam Rotfeld czy Danuta Hübner. Lecz polską gwiazdą Project Syndicate jest Leszek Balcerowicz, należący do wydzielonego na stronach portalu Klubu Ekonomistów.
To w publikacjach dla Project Syndicate ekonomista z New York University Nouriel Roubini przewidział załamanie na rynku nieruchomości w USA i nadejście kryzysu finansowego – do dziś ostrzega właśnie poprzez teksty w tym serwisie przed konsekwencjami kolejnego kryzysu, tym razem w strefie euro. A wspomniany wyżej artykuł prof. Rogoffa szeroko cytowały agencje prasowe i portale finansowe. Komentowały go m.in. „The New York Times” i „Forbes”, a także brytyjski portal MoneyWeek.

Tomasz Deptuła, Nowy Jork

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.