Wydanie: PRESS 03/2010

Wszystkomający operator

Cyfrowa nagrywarka programów (PVR), którą platforma N zaoferowała klientom, gdy jesienią 2006 roku rozpoczynała działalność, była nowością na rynku. Żaden inny operator – ani satelitarny, ani kablowy – nie świadczył wówczas takiej usługi. Po niespełna czterech latach PVR dostępny jest już na wszystkich platformach i w największych kablówkach. Funkcjonalność ma także w ofercie Telefonia Dialog, a jeszcze w tym roku wprowadzi ją do usługi telewizyjnej Grupa TP. – Cyfrowa nagrywarka jest przydatna, zwłaszcza gdy nie ma nas w domu, a nadawany jest dobry film lub trudno wybrać między nadawanymi w tym samym czasie meczem, filmem lub kabaretem – mówi Robert Banasiak, wiceprezes Dialogu. – Dzięki niej oglądamy wszystko, kiedy chcemy i ile razy chcemy – dodaje.
Jeśli któryś operator jeszcze nie świadczy usługi PVR, uruchomi ją niebawem. – Posiadanie i zwiększanie liczby kanałów HD oraz oferta PVR i wideo na żądanie to absolutna konieczność. Te usługi zmieniają dotychczasowe relacje odbiorców z telewizją – twierdzi Krzysztof Burmer, dyrektor operacyjny Grupy Vectra. – Bez nich operatorzy nie byliby konkurencyjni w walce o klienta – przytakuje Artur Przybysz, wiceprezes ds. sprzedaży i obsługi klienta w ITI Neovision.

Cyfrowe nowości
Funkcjonalności oferowanych przez następczynię analogu – usługę telewizji cyfrowej – wciąż przybywa. Telewizję cyfrową oferują już platformy satelitarne i większość kablówek. Poza możliwością nagrywania na twardym dysku abonenci mogą też przewijać i zatrzymywać program. Poza tym mają dostęp np. do elektronicznego przewodnika po programach (EPG), mogą wybierać wersje językowe, napisy bądź lektora i korzystać z kontroli rodzicielskiej. Zapominalscy skorzystają z pewnością z opcji przypomnienia o danej pozycji w ramówce.
Kolejna nowość – w ramach telewizji cyfrowej – to multiroom, czyli możliwość oglądania telewizji cyfrowej na dwóch telewizorach w ramach jednego abonamentu za dodatkową opłatą. Jako pierwsza tę usługę udostępniła klientom UPC Polska. W jej ślady poszła konkurencja. Multiroom oferują np. dialogMedia (usługa Telefonii Dialog) Vectra i Cyfra+. Na jej wprowadzenie czekają klienci platformy N.
Nie wszyscy operatorzy świadczą już wideo na żądanie. – W przypadku VoD istnieje ryzyko biznesowe braku zwrotu z inwestycji – twierdzi Bartłomiej Kasiński, dyrektor pionu strategii i rozwoju w Multimedia Polska. Ten operator jako pierwszy spośród sieci kablowych zaproponował VoD w 2007 roku. – Jeszcze na tym nie zarabiamy – przyznaje Kasiński.

Więcej w marcowym numerze "Press" - kup teraz e-wydanie

 

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.