Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 19, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Aktorzy apelują o korzystną dla artystów zmianę Prawa autorskiego

Wśród aktorów apelujących o korzystną dla artystów zmianę Prawa autorskiego jest m.in. Daniel Olbrychski (fot. ZASP/materiały prasowe)

Polscy artyści apelują o zmianę Prawa autorskiego, która zagwarantuje im tantiemy za użycie ich dzieł w internecie. Dziś także tą sprawą zajmie się sejmowa komisja kultury i środków przekazu.

Jak informuje Związek Artystów Scen Polskich, obecnie każdego roku artyści, aktorzy, tracą ponad 41 mln złotych należnych im tantiem z powodu niedostosowania polskiego prawa do norm europejskich i rozwoju nowoczesnych technologii.

Spóźniona o kilka lat zmiana

Obecnie sejm pracuje nad nowelizacją Prawa autorskiego wdrażającą unijną dyrektywę DSM (Digital Single Market), która daje prawo artystom do pieniędzy za użycie ich dzieł w internecie.

Czytaj też: Maciej Stanecki, który zasiadał we władzach TVP z Jackiem Kurskim, poza zarządem GPW DAI

„Procedowany projekt to spóźniona już o kilka lat zmiana, która ma wdrożyć do polskiego prawa dyrektywy UE. Polska jest ostatnim krajem Unii, który jeszcze nie uchwalił takich przepisów, a obecnie obowiązujące regulacje mają już aż 30 lat i nie uwzględniają m.in. rozwoju platform streamingowych, telewizji cyfrowej i internetu” – czytamy w stanowisku ZASP.

„Jeśli weźmiemy pod uwagę całość przychodów wielkich korporacji, czerpanych z pracy artystów, które w Polsce są szacowane na ponad 7 miliardów złotych rocznie, to kwota należnych nam tantiem jest niewielka. To bardzo ważne, by zagwarantować sprawiedliwe wynagrodzenie dla wszystkich artystów i jedyną drogą, by to osiągnąć, są właściwe zapisy ustawowe” – podkreśla Andrzej Gajewski, dyrektor generalny ZASP.

Dziś zbierze się sejmowa komisja kultury

Stowarzyszenie ZASP apeluje o wpisanie do ustawy oprócz streamingu również tantiem z reemitowania i audiobooków. „W zaproponowanym przez rząd projekcie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest już zapis o tantiemach z internetu” – mówi w poświęconym problemowi filmie Rafał Zawierucha. „Ale pominięte zostały bardzo ważne zapisy gwarantujące polskim aktorom tantiemy z reemitowania i z audiobooków” – dodaje Daniel Olbrychski.

Czytaj też: Co z zezwoleniami dla dziennikarzy na pobyt w strefie buforowej? "Dokumenty od ręki"

Sejmowa komisja kultury zbierze się dziś, aby procedować nad projektem nowelizacji Prawa autorskiego implementującego unijną dyrektywę DSM. Sprawozdanie w tej sprawie ma być gotowe już 25 czerwca. 

Również wydawcy apelują do posłów o wdrożenie dyrektywy DSM, ale alarmują, że w obecnym kształcie projekt jest martwym prawem, bo nie przewiduje konkretnych rozwiązań dla rozliczania platform cyfrowych za wykorzystywane przez nie treści.

Czytaj też: Spada zaufanie do mediów informacyjnych w Polsce. Nowy raport Reuters Institute

(JF, 19.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.