Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 17, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Trwa nabór na studia dziennikarskie na polskich uczelniach. UJ najchętniej wybierany

Część uczelni zakończy nabór na studia dziennikarskie w połowie lipca (screen: WDiNP UW)

Aż 21 uczelni publicznych i 11 niepublicznych oferuje studia na kierunkach dziennikarskich i związanych z komunikacją społeczną. Tylko 18 z nich ma studia dwustopniowe, pozwalające na ukończenie edukacji z tytułem magistra.

Według danych portalu Otouczelnie.pl kandydaci najchętniej wybierają studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Drugi jest Uniwersytet Łódzki, trzeci Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu. Najsłabsze notowania ma dziennikarstwo na Społecznej Akademii Nauk w Łodzi.

Różne terminy, limity przyjęć i progi punktowe

Sześć uczelni przyjmuje kandydatów do 30 września, jedna – Warszawska Uczelnia Ekonomiczna – do 1 października. Dolnośląski Uniwersytet DWS – nawet do 16 października. Ale są uczelnie, które nabór zamykają już w połowie lipca.

Czytaj też: Prawie 30 mln zł kosztował w 2023 roku Krajowy Instytut Mediów. Wzrosło zatrudnienie

To między innymi:

  • Katolicki Uniwersytet Lubelski (18.07),
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie (12.07),
  • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (12.07 na studia licencjackie),
  • Uniwersytet Jagielloński (17.07 na studia magisterskie i 9.07 na licencjackie),
  • UKSW (11.07)
  • i UMCS (10.07).

Terminy naboru różnią się w zależności od uczelni.

Uczelnie mają też różne limity przyjęć. Na UJ przewidziano 88 miejsc na I roku. Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach miejsc jest 120. Na Uniwersytecie Gdańskim – zaledwie 50. Różne są też progi punktowe z przedmiotów maturalnych. Na UMCS kandydat na dziennikarstwo I stopnia musi mieć 212 punktów. Na Uniwersytecie Opolskim – 30 punktów.

W prywatnych uczelniach warunkiem studiowania jest również opłacenie czesnego. Najtaniej za naukę liczy sobie Społeczna Akademia Nauk w Łodzi – od 3840 zł za pierwszy rok studiów. Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie wyceniła pierwszy rok nauki na 9 tys. zł.

Czytaj też: Publicysta Jan Wróbel jako kapral podchorąży jedzie na ćwiczenia. "Mam 59 lat"

(PAR, 17.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.