Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 14, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zmiana Prawa autorskiego w ekspresowym tempie. Do 25 czerwca koniec prac w Sejmie

Sejmowa komisja kultury sprawozdanie z prac chce przedstawić do 25 czerwca (fot. Mateusz Marek/PAP)

Prace nad nowelizacją Prawa autorskiego, mające na celu implementację unijnej dyrektywy DSM (Digital Single Market), nabierają ekspresowego tempa. - W następnym tygodniu zwołam posiedzenie komisji, podczas którego posłowie będą mogli zgłaszać poprawki - zapowiada Piotr Adamowicz (KO), który zastąpi Bogdana Zdrojewskiego (KO) w fotelu szefa sejmowej komisji kultury.

Pełne sprawozdanie z prac komisji zostanie przedstawione do 25 czerwca.

Chodzi o fundamentalną dla branży kreatywnej unijną dyrektywę Digital Single Market (DSM) w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym z 2019 roku. Zobowiązuje ona duże platformy cyfrowe i streamingowe do wypłacenia rekompensat właścicielom i twórcom wykorzystywanych w sieci materiałów, takich jak filmy lub artykuły prasowe.

Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej nie implementowała dyrektywy DSM do swojego systemu prawnego, choć czas na to upłynął w 2021 roku. Z tego tytułu Polska płaci dziennie 13,7 tys. euro kary.

W ubiegły wtorek sejmowa komisja kultury po pięciogodzinnych obradach zakończyła pierwsze czytanie implementacji unijnej dyrektywy DSM. - W debacie chciało uczestniczyć około 150 osób - mówi Piotr Adamowicz. - Musiałem ograniczyć ich liczbę, wielu z nich reprezentowało te same organizacje - stwierdza.

Podczas obrad przedstawiciele wydawców zwracali uwagę na konieczność wprowadzenia mechanizmu arbitrażu w ewentualnych sporach z platformami internetowymi. Filmowcy i aktorzy postulowali szybkie uchwalenie przepisów, które umożliwią im prawo do tantiem za użycie ich utworów w internecie.

Po posiedzeniu komisji Miłosz Bembinow, prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, oświadczył: "Dziś nie dyskutujemy o tym, czy wynagrodzenia autorskie z internetu są potrzebne, bo wiemy od dawna, że są niezbędne. Rozmawiamy o tym, jakie te wynagrodzenia mają być. Nie wystarczy zapisać w ustawie, że wynagrodzenie autorskie jest twórcom należne. Trzeba jasno zapisać, że ma być ono odpowiednie i proporcjonalne”.

Wiceszef resortu kultury Andrzej Wyrobiec rekomendował przyjęcie projektu ustawy bez poprawek. Jednak po licznych propozycjach przedstawicieli branży kreatywnej obecni na posiedzeniu posłowie zapowiedzieli zgłoszenie poprawek.

- Zależy nam na szybkim procedowaniu tego projektu. Dlatego w przyszłym tygodniu zwołam posiedzenie komisji, by pracować nad poprawkami w tygodniu, w którym nie ma obrad plenarnych Sejmu - mówi Piotr Adamowicz. - Zostaliśmy zarzuceni różnymi stanowiskami, rezolucjami, propozycjami spotkań. Jednak podjąłem decyzję, że prace nad tą ustawą będą prowadzone przy otwartej kurtynie i możliwie szybkim tempie. Sprawozdanie komisji chcemy przedstawić do 25 czerwca - zapowiada poseł KO.

(JF, 14.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.