Dział: INTERNET

Dodano: Czerwiec 06, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

CNN wśród kont na TikToku zaatakowanych przez hakerów

CNN współpracowało z TikTokiem w sprawie usuwania szkód (fot. Unsplash.com/Rubaitul Azad)

Hakerzy zaatakowali konta na TikToku należące do sieci CNN, Paris Hilton i innych znanych użytkowników. Firma oświadczyła, że podejmuje działania w celu przeciwstawienia się cyberatakowi i usuwa szkody.

Społecznościowa aplikacja wideo potwierdziła, że kanał CNN był jednym z niewielkiej liczby głośnych kont, które ucierpiały po powiadomieniu zespołu ds. bezpieczeństwa o złośliwych podmiotach atakujących amerykański serwis informacyjny. "Ściśle współpracowaliśmy z CNN, aby przywrócić dostęp do konta i wdrożyć ulepszone środki bezpieczeństwa zabezpieczające konto w przyszłości” - oświadczył rzecznik TikToka.

Firma ujawniła również, że celem była m.in. Paris Hilton, ale konto gwiazdy reality show nie zostało przejęte.

Platforma udostępniania krótkich filmów poinformowała Associated Press, że do ataku doszło za pośrednictwem funkcji bezpośredniego przesyłania wiadomości w aplikacji, ale nie podała szczegółów. Nadal bada, co się stało i współpracuje z właścicielami kont, których to dotyczy.

Czytaj też: TVP Info wprowadzi trzy nowe programy. Spore zmiany w czerwcowej ramówce

TikTok, mający ok. 170 mln użytkowników w USA, ujawnił w zeszłym miesiącu, że podejmuje działania w celu zablokowania prawa nakazującego sprzedaż przez chiński koncern ByteDance amerykańskiemu właścicielowi argumentując, iż jest ono niezgodne z konstytucją i narusza wolność słowa.

W zeszłym tygodniu ujawniono, że Donald Trump, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta, dołączył do aplikacji. Mimo, że będąc prezydentem w 2020 r. podpisał rozporządzenie wykonawcze zakazujące jej w USA ze względu na powiązania z Pekinem. W marcu Trump powiedział reporterom, że chociaż uważa TikToka za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, nie popiera już zakazu.

Atak na TikToka jest najnowszym z kilku ataków hakerskich w ostatnich latach, których celem były platformy mediów społecznościowych. Do jednego z najgłośniejszych incydentów doszło w lipcu 2020 r., kiedy hakerom udało się przejąć na Twitterze kontrolę nad kontami osób publicznych i korporacji - w tym Joe Bidena, Baracka Obamy, Elona Muska, Billa Gatesa, Jeffa Bezosa i Apple.

We wtorek wiadomość o cyberataku na jej sieć podała brytyjska National Health Service (HHS), w wyniku którego służba zdrowia ogłosiła "incydent krytyczny”.

Siedem szpitali prowadzonych przez dwa fundusze NHS, w tym Guy’s, St Thomas’ i King’s College w Londynie doświadczyło poważnych zakłóceń w świadczeniu usług po ataku oprogramowania typu ransomware na prywatną firmę, która analizuje dla nich badania krwi.

Aktualizacja:

Jak dowiedzieliśmy się w TikToku, zespół ds. bezpieczeństwa jest świadomy potencjalnego ataku na kilka znanych kont na TikToku. Podjęto działania, aby go powstrzymać i zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości. TikTok współpracuje bezpośrednio z właścicielami poszkodowanych kont, aby w razie potrzeby przywrócić im dostępy. Wśród zaatakowanych kont znajduje się profil CNN na TikToku. TikTok ściśle współpracuje z CNN, aby przywrócić im dostęp do konta i wzmocnić ochronę ich profilu w przyszłości. Dąży do utrzymania integralności platformy i będzie nadal monitorować wszelkie dalsze nieautentyczne działania. TikTok bardzo poważnie traktuje bezpieczeństwo użytkowników i zapewnia swojej społeczności zasoby i wskazówki dotyczące lepszej ochrony kont przed nieautoryzowanym dostępem. Jeśli użytkownicy zauważą coś podejrzanego na swoim koncie, pozwala łatwo zaraportować tę sytuację w aplikacji (https://www.tiktok.com/safety/en/privacy-and-security-on-tiktok/).

(MAC, 06.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.