Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 21, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Świrski nie ukarał TVN 24 za "Kropkę nad i" z prof. Engelking. Ale poucza o pluralizmie

Prof. Engelking gościła w "Kropce nad i" 19 kwietnia 2023, w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim (screen: Tvn24.pl)

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski nie ukarał TVN 24 za program "Kropka nad i" z udziałem prof. Barbary Engelking. Skierował jednak do TVN, nadawcy stacji, wystąpienie w sprawie programu.

"W związku z audycją z udziałem prof. B. Engelking Przewodniczący KRRiT skierował do nadawcy wystąpienie, w którym zwrócił uwagę, że sposób prezentacji wzajemnych relacji pomiędzy Polakami i Żydami, jaki przedstawiono w czasie rozmowy red. Moniki Olejnik z prof. Barbarą Engelking w 80. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, był w znacznym stopniu jednostronny i nie uwzględniał wrażliwości różnych grup odbiorców" - przekazała "Presserwisowi" rzeczniczka prasowa KRRiT Teresa Brykczyńska.

W swoim wystąpieniu przewodniczący Krajowej Rady podkreślił konieczność wszechstronnego prezentowania w audycjach publicystycznych tematów poddawanych dyskusji, m.in. poprzez udział ekspertów prezentujących różne stanowiska badawcze.

Czytaj też: Krzysztof Ziemiec na razie YouTube'a nie podbił, ale nadziei nie traci

Na program, który nadano 19 kwietnia 2023, do KRRiT wpłynęły skargi (po kilku dniach od emisji było ich 17). Skarżący pisali w nich o treściach antypolskich, które rzekomo miał zawierać program, fałszowaniu historii, przypisywaniu Polakom winy za zagładę Żydów w getcie oraz braku reakcji prowadzącej audycję Moniki Olejnik na jednostronne wypowiedzi prof. Barbary Engelking.

Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT, tłumacząc wszczęcie postępowania w sprawie wydania z udziałem prof. Engelking, napisał w zeszłym roku w serwisie X: "W Polsce każdy, korzystając z wolności słowa, może powiedzieć dowolną bzdurę i kłamać. Rolą dziennikarzy jest reagowanie na kłamstwa, bo prawo prasowe nakazuje im podawanie rzetelnych informacji. Jeśli gość programu łże, to dziennikarz ma widzom powiedzieć, że jest to kłamstwo".

Prof. Barbara Engelking, kierowniczka Centrum Badań nad Zagładą Żydów Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, gościła w "Kropce nad i" w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak powiedziała w programie, Żydzi nieprawdopodobnie rozczarowali się co do Polaków w czasie wojny. "Żydzi wiedzieli, czego się od Niemców spodziewać. Niemiec był wrogiem i ta relacja była bardzo klarowna, czarno-biała, a relacja z Polakami była dużo bardziej złożona" - stwierdziła. Podkreśliła też, że Polacy mieli potencjał, by stać się sojusznikami Żydów i "można było mieć nadzieję, że będą się inaczej zachowywać, że będą neutralni, że będą życzliwi, że nie będą do tego stopnia wykorzystywać sytuacji i nie będzie tak rozpowszechnionego szmalcownictwa".

(MNIE, 21.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.