Temat: technologie

Dział: PRASA

Dodano: Maj 13, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Microsoft i OpenAI oskarżone przez 8 amerykańskich gazet o bezprawne wykorzystywanie treści

"Chicago Tribune" stoi na czele pozwu (screen: YouTube/Chicago Tribune)

Osiem amerykańskich dzienników, w tym "Chicago Tribune" i "New York Daily News", pozwało OpenAI i Microsoft o wykorzystywanie dzieł chronionych prawem autorskim do szkolenia swoich algorytmów bez wynagradzania właścicieli treści.

Do grupy skarżących gazet należą "Sun Sentinel" z południowej Florydy, "Denver Post", "Orange County (Kalifornia) Register", "San Jose Mercury News", "Orlando Sentinel" i "St. Paul Pioneer Press". W pozwie zarzuca się, że OpenAI i Microsoft wykorzystywały artykuły prasowe do szkolenia i uruchamiania swoich narzędzi sztucznej inteligencji, w tym ChatGPT. Właścicielem wszystkich ośmiu gazet jest Alden Global Capital, fundusz inwestycyjny z siedzibą w Nowym Jorku.

Czytaj też: OpenAI będzie szkolić ChatGPT na treściach "Financial Times". Podpisano umowę

W miarę jak firmy zajmujące się sztuczną inteligencją udoskonalają swoje narzędzia i zachęcają coraz więcej osób do korzystania z nich, wydawcy wiadomości są coraz bardziej zaniepokojeni tym, że chatboty takie jak ChatGPT i bot wyszukiwania Google przejmą ich biznes. Miałoby to doprowadzić do jeszcze większej liczby zwolnień i bankructw w branży informacyjnej.

Niektóre organizacje informacyjne, takie jak Politico i jego właściciel Axel Springer, a także Financial Times podpisały umowy z OpenAI, aby niektóre ich treści pojawiały się w odpowiedziach na pytania zadawane w ChatGPT. Inne, takie jak "The New York Times", złożyły pozwy. Jednak Google, Microsoft, OpenAI i inne firmy zajmujące się sztuczną inteligencją upierają się, że wykorzystywanie artykułów prasowych w publicznej sieci do szkolenia algorytmów leżących u podstaw ich narzędzi sztucznej inteligencji kwalifikuje się jako dozwolony użytek. 

"Płacą swoim inżynierom i programistom, płacą za serwery i procesory, płacą za prąd i na pewno zarabiają na swoich astronomicznych wycenach, ale nie chcą płacić za treści, bez których w ogóle nie mieliby produktu" – oświadczył Frank Pine, redaktor naczelny dwóch grup nadzorujących osiem gazet: MediaNews Group i Tribune Publishing. "To nie jest dozwolony użytek i nie jest to sprawiedliwe. To musi się skończyć".

Czytaj też: Ukraina przedstawia wirtualną rzeczniczkę ministerstwa spraw zagranicznych

(MAC, 13.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.