Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 13, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Adam Leszczyński dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej zamiast Jana Żaryna

Prof. Adam Leszczyński zawiesza współpracę z mediami (screen: YouTube/Historia bez kitu)

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał z funkcji dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej prof. Jana Żaryna i powołał na jego miejsce Adama Leszczyńskiego, byłego wieloletniego dziennikarza "Gazety Wyborczej”, współzałożyciela OKO.press i wykładowcę Uniwersytetu SWPS.

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego (tak brzmi pełna nazwa) został założony w czasach rządu PiS i zajmował się głównie gloryfikacją ruchu narodowego, a także wspierał finansowo organizacje narodowo-katolickie.

Adam Leszczyński zapowiada zmiany: "Nowy instytut także ma się zajmować badaniem myśli narodowej, ale nie jej wychwalaniem, tylko krytyczną analizą. Będziemy szczególną uwagę poświęcać także polskiej myśli politycznej wrogiej demokracji, w tym zwłaszcza skrajnej prawicy czy stronnictwom prorosyjskim. Nieprzypadkowo patronem ma zostać Narutowicz, a więc ofiara skrajnej prawicy. Instytut będzie zajmował się nie tylko badaniami historycznymi, ale także monitorował zagrożenia dla liberalnej demokracji” - zapowiedział Leszczyński w rozmowie z Wyborcza.pl.

Dr hab. Adam Leszczyński jest historykiem, socjologiem i wykładowcą Uniwersytetu SWPS. Napisał m.in. głośną książkę "Ludowa historia Polski”, wydaną w 2020 roku. Jako dziennikarz od 1994 roku współpracował z "Gazetą Wyborczą”. Od 2000 roku pracował w dziale Nauka i dodatku "Komputer”, a od 2005 roku w dziale Opinie. Pisał też reportaże z Afryki. Należy do zespołu "Krytyki Politycznej”. Ostatnio pisał głównie do serwisu OKO.press, którego jest współzałożycielem.

Nowy dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej zawiesza współpracę z mediami. - Pożegnałem się w OKO.press. Nie da się tego łączyć z działalnością publicystyczną - mówi prof. Adam Leszczyński w rozmowie z "Presserwisem”.

(MAK, 13.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.