Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 08, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wybory samorządowe 2024 w mediach. Informacje z komisji, nocne dyżury i wyborcze poranki

Ciekawostką ze sztabu PiS była obecność byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego, który stał tuż za Jarosławem Kaczyńskim (screen: YouTube/Prawo i Sprawiedliwość)

Programy wyborcze, nocne dyżury w redakcjach, informacje z komisji wyborczych i powyborcze poranki. Tak polskie media relacjonowały niedzielne wybory samorządowe.

Stacje telewizyjne i portale horyzontalne pokazywały relacje z głównych sztabów wyborczych tuż po ogłoszeniu sondaży exit poll.

Jacek Kurski tuż za Jarosławem Kaczyńskim

Wszystkie partie w przemówieniach swoich szefów ogłosiły swoje zwycięstwo, choć w skali całego kraju wygrało Prawo i Sprawiedliwość, przed Koalicją Obywatelską i Trzecią Drogą. Zdaniem Włodzimierza Czarzastego z Lewicy zwycięstwem było nawet to, że Magdalena Biejat dostała 15 proc. głosów w Warszawie (w pierwszej turze wygrał tu Rafał Trzaskowski). Ciekawostką ze sztabu PiS była z kolei obecność byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego, który stał tuż za Jarosławem Kaczyńskim.

Czytaj też: Politycy proponowali dziennikarzom powrót do Polska Press. Prezes nie komentuje

"Samorządowy Wieczór Wyborczy 2024" nadawały TVP 1 i TVP Info. "Pracę nad programem rozpoczęto już przed trzema miesiącami" – poinformował w komunikacie dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Grzegorz Sajór.

Program poprowadzili Joanna Dunikowska-Paź i Marek Czyż, a wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, publicyści, a także politolodzy. TVP przygotowała też specjalne studio wyborcze w hallu swojej siedziby przy Woronicza i specjalną stronę z wyborczymi statystykami w serwisie tvp.info.

Press

TVP Info przygotowała na wyborczy wieczór specjalną stronę z graficzną prezentacją wyników (screen: TVP Info)

Ten właśnie serwis nie uniknął wpadki. Publikując wyniki wyborów prezydenckich w Warszawie, nie uwzględnił drugiego (po Rafale Trzaskowskim) Tobiasza Bocheńskiego z PiS.

Wieczory w TVN 24, TV Republika i Polska Press

W TVN 24 cała niedziela upłynęła pod znakiem wyborów. Wieczór wyborczy poprowadził Grzegorz Kajdanowicz, a w studiu pojawili się również Monika Olejnik, Konrad Piasecki, Piotr Kraśko, Agata Adamek, Anna Jędrzejowska i Radomir Wit. Stacja przygotowała też wydania specjalne programów "Kropka nad i" oraz "Kawa na ławę" i specjalne wydanie "Faktów" około północy.

Czytaj też: TV Republika od dziś z programem śniadaniowym. "Republika Wstajemy" z Anną Popek i Rafałem Patyrą

W Telewizji Republika wyborczy program poprowadzili Danuta Holecka, Katarzyna Gójska, Adrian Klarenbach i Michał Rachoń. Program trwał do późnych godzin nocnych.

Nocne dyżury wyborcze pełnili również dziennikarze gazet i portali Polska Press. Za koordynację pracy w czasie wyborów odpowiadali dwaj redaktorzy naczelni – Wojciech Rogacin z "Polski – Metropolii Warszawskiej" i Stanisław Wróbel z kieleckiego "Echa Dnia".

– To taka akcja, którą mamy opracowaną od lat – mówi "Presserwisowi" Wojciech Rogacin. – Od lat w czasie wyborów samorządowych podajemy na bieżąco wyniki z komisji wyborczych. I od lat notujemy w powyborczą noc wysokie wzrosty oglądalności naszych portali. Owszem, oznacza to nocną pracę dziennikarzy, ale przygotowaliśmy te dyżury tak, żeby nie byli zbyt przeciążeni pracą.

Renata Grochal o zwycięzcach i przegranych w Trójce

Wieczór wyborczy miał też miejsce w Polskim Radiu. Gospodarzem wieczoru był Krzysztof Grzybowski prowadzący program ze studia Polskiego Radia 24. W Jedynce pierwszych powyborczych analiz z ekspertami i publicystami dokonał Jacek Czarnecki, a w radiowej Trójce Renata Grochal rozmawiała o zwycięzcach i przegranych z przedstawicielami największych partii politycznych. W Radiu Zet wyborczy wieczór prowadzili Beata Lubecka oraz Błażej Makarewicz i Mikołaj Pietraszewski. W RMF pojawili się Tomasz Staniszewski i Tomasz Terlikowski, a wyniki exit poll analizował Tomasz Skory.

Czytaj też: Piotr Semka nie jest już komentatorem Radia Dla Ciebie. Zdecydowała likwidatorka

W Tok FM wieczór wyborczy poprowadziła Anna Piekutowska. Ale poza komentarzami ekspertów i polityków po 23 na antenę wpuszczono również słuchaczy, którzy mogli komentować wybory na żywo. 

Onet nadaje w poniedziałek rano Poranek Wyborczy. Poprowadzą go Dominika Długosz, dziennikarka "Newsweek Polska" oraz Tomasz Sekielski, redaktor naczelny. Portal przez całą niedzielę i niedzielny wieczór podawał informacje z wyborów.

Wirtualna Polska w niedzielę nadawała wyborczą relację na żywo. Jej wieczorny program poprowadzili Agata Malec, Karolina Długaszek oraz Patrycjusz Wyżga.

Pracowity wieczór dla dziennikarzy lokalnych

Do wyborów przygotowała się również Interia, wspólnie z Polsat News. Wyborczy wieczór poprowadzili dziennikarka Polsatu News Katarzyna Zdanowicz i Piotr Witwicki, dyrektor pionu informacji i publicystyki Telewizji Polsat oraz redaktor naczelny portalu.

Czytaj też: Zmiana w PZU. Za sponsoring nie odpowiada już syn Julii i Andrzeja Przyłębskich

Natomiast w poniedziałek od godz. 6 w Polsat News można śledzić wydanie specjalne "Nowego dnia" – "Polska wybrała".

Pracowity wieczór mieli dziennikarze niezależnych gazet i portali lokalnych. Szczególnie tam, gdzie tygodniki ukazują się na początku tygodnia. Dlatego np. poniedziałkowe wydanie "Życia Bytomskiego" zostało przesunięte na wtorek.

– Powyborczy "Tygodnik Zamojski" ukaże się w środę, o czym informowaliśmy naszych czytelników. Nie zdążylibyśmy do wtorku zebrać wszystkich wyników, a tak będziemy mogli dać naszym czytelnikom pełne informacje – mówi Michał Kamiński, redaktor naczelny gazety.

Czytaj też: Były reporter "Wiadomości" TVP Konrad Wąż w zespole TV Republika

(PAR, 08.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.