Temat: Grand Press Photo

Dział: IMPREZY

Dodano: Kwiecień 03, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jewhen Małoletka szefem jury Grand Press Photo 2024. Wcześniej wygrał WPP i odebrał Oscara

W konkursie Grand Press Photo 2024 oceniane są zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2023 a 31 marca 2024 roku. Termin zgłaszania prac upłynie 4 kwietnia br.

Znany jest już skład tegorocznego jury konkursu Grand Press Photo. Tym razem najlepsze prace fotograficzne ocenią: Jewhen Małoletka (Ukraina) – jako przewodniczący, Anna Bedyńska, Weronika Kobylińska, Weronika Mirowska, Maarten Schilt (Holandia) i Andrzej Zygmuntowicz. Jewhen Małoletka jest autorem Zdjęcia Roku w konkursie World Press Photo 2023, znalazł się też wśród laureatów Oscara jako współtwórca filmu dokumentalnego „20 dni w Mariupolu” w reżyserii Mstysława Czernowa.

  • Jewhen Małoletka – przewodniczący jury

Ukraiński fotograf wojenny, dziennikarz i filmowiec, który od 2014 roku relacjonuje wojnę w Ukrainie, rewolucję Euromajdanu, protesty na Białorusi, wojnę o Górski Karabach i pandemię COVID-19. W 2009 roku rozpoczął pracę jako fotograf dla ukraińskich mediów. Później pracował jako freelancer i współpracował z Associated Press, Al Jazeera, Der Spiegel i innymi redakcjami i agencjami. W lutym i marcu 2022 roku, podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Małoletka – jako freelancer pracujący dla AP – przebywał w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu. Był jednym z nielicznych dziennikarzy międzynarodowych w mieście w tym okresie, a jego zdjęcia były szeroko wykorzystywane przez zachodnie media. Od 2022 roku za relacje z oblężenia Mariupola został nagrodzony w konkursach we Włoszech, Niemczech, Norwegii czy USA, w tym na Knight International Journalism Award, Visa d’or News Award oraz zdobył Prix Bayeux Calvados-Normandie. W 2023 roku wygrał w kategorii Stories (Europe) konkurs World Press Photo, a jego zdjęcie rannej ciężarnej kobiety zdobyło nagrodę World Press Photo of the Year 2023. W związku z tym, że był w grupie reporterów dokumentujących rosyjskie zbrodnie w okrążonym przez Rosjan Mariupolu, znalazł się w gronie odbierających Oscara za film dokumentalny „20 dni w Mariupolu” wyreżyserowany przez Mstysława Czernowa. Film ten zdobył wcześniej m.in. Nagrodę Pulitzera, a w tym roku również Nagrodę BAFTA 2024 w kategorii Najlepszy film dokumentalny.

  • Anna Bedyńska

Fotografka dokumentalistka, dwukrotnie zdobyła nagrodę za Zdjęcie Roku w Grand Press Photo (2005 i 2017). Jest laureatką World Press Photo (2013). Jej domeną są reportaże często odwołujące się do tematów tabu. Autorka cykli: „Rodzić po ludzku”, „Umierać po ludzku” czy „Dzieciaki do domu”, które w ramach akcji społecznych „Gazety Wyborczej” rozpoczynały dyskusje i przełamywały tematy tabu wokół śmierci i narodzin. W centrum jej zainteresowań jest zawsze człowiek. Prezentowany w 2022 roku w Kioto projekt „Forever mine” po raz pierwszy w przestrzeni publicznej porusza temat porwań rodzicielskich w Japonii. Wykładała fotografię prasową na Uniwersytecie Warszawskim, uhonorowana stypendiami oraz doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). W Grand Press Photo zdobyła też siedem nagród w kategoriach głównych (2006, 2008, 2009, 2013, 2016, 2017) oraz m.in. Kinoproba w Rosji (2017), BZWBK Press Photo (2005, 2007, 2009, 2013). Obecnie mieszka i tworzy w Bukareszcie.

  • Weronika Kobylińska

Historyczka sztuki, adiunktka w PWSFTviT w Łodzi oraz prezeska Fundacji Archeologia Fotografii. Guest professor w Aleksander-Brückner-Zentrums für Polenstudien (2020). W 2022 zrealizowała staż podoktorski w Kulturwissenschaftliches Institut Essen (KWI). Stypendystka m.in. Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz MKiDN. Koordynatorka polskiego oddziału międzynarodowej sieci badawczej Ars Graphica. Prowadziła autorskie wykłady m.in. w stołecznej ASP, na Politechnice Warszawskiej, Studium Fotografii ZPAF. Autorka licznych artykułów naukowych oraz dwóch książek o polskiej fotografii („Ogólnopolskie Wystawy Fotografiki w Zachęcie 1952-1962” oraz „Awangardowa klisza. Polska fotografia w dwudziestoleciu międzywojennym”, która została nominowana do Nagrody im. J. Długosza). Kuratorka wystaw fotografii archiwalnych i współczesnych (m.in. „Bruno Barbey. Zawsze w ruchu” w Muzeum Narodowym w Warszawie).

  • Weronika Mirowska

Prezeska Fundacji Grand Press, dyrektorka wydawnicza magazynu „Press”. Od 2020 roku organizatorka konkursu Grand Press i Grand Press Photo, twórczyni Medalu Wolności Słowa, pomysłodawczyni konkursu na Książkę Reporterską Roku. Wieloletnia CEO, dyrektorka zarządzająca działami vfx i animacji oraz new business w największych studiach postprodukcyjnych w Polsce. Pracowała jako compositing artist przy nagrodzonym w 2008 roku Oscarem filmie animowanym „Piotruś i Wilk” w reżyserii Suzie Templeton. Przez piętnaście lat tworzyła i produkowała animacje i efekty specjalne do filmów oraz spotów reklamowych.

  • Maarten Schilt

Założyciel Schilt Publishing & Gallery w Amsterdamie, które od ponad 25 lat koncentruje się na wydawaniu prestiżowych książek fotograficznych o tematyce dziennikarskiej, dokumentalnej i artystycznej. W 2014 roku wydawnictwo poszerzone zostało o działalność galerii, zapewniając mu znaczącą obecność w świecie fotografii. Od tego czasu powstało kilkadziesiąt wystaw z udziałem znakomitych artystów z całego świata. Maarten Schilt jest cenionym recenzentem portfolio fotograficznego na najważniejszych festiwalach fotograficznych w Europie, Ameryce Północnej i Azji.

  • Andrzej Zygmuntowicz

Fotograf, od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików, były prezes ZPAF (1991–1994) i Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (1993–2004). Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek. Zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą najnowszych tendencji w fotografii i nowych mediach. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

***

W konkursie Grand Press Photo 2024 oceniane są zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2023 a 31 marca 2024 roku. Termin zgłaszania prac upłynie 4 kwietnia br. Wszystkie informacje na temat konkursu są dostępne na stronie internetowej grandpressphoto.pl.

(CP, 03.04.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.