Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 13, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W "Twoja twarz brzmi znajomo" bez zmiany koloru skóry. Decyzja właściciela formatu

Program "Twoja twarz brzmi znajomo" jesienią oglądało w Polsacie średnio 1,09 mln widzów (screen: YouTube/Twoja twarz brzmi znajomo)

Od najbliższej edycji programu "Twoja twarz brzmi znajomo" w Polsacie uczestnicy nie będą zmieniać koloru skóry artystów. Przypomnijmy, że jesienią zeszłego roku w programie wokalista Kuba Szmajkowski przeistoczył się w Kendricka Lamara, aktorka Pola Gonciarz zaś w Beyoncé; według zagranicznych mediów w charakteryzacjach zastosowano tzw. blackface, uznawany za rasistowski.

Decyzją firmy Banijay, właściciela formatu "Your Face Sounds Familiar", polska wersja "Twoja twarz brzmi znajomo", realizowana przez Endemol Shine Polska, ma być dostosowana do ściśle określonych zasad zawartych w międzynarodowej biblii formatu, które są jednakowe dla wszystkich rynków.

Polsat był oskarżany o rasizm

"Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez globalną grupę medialno-rozrywkową Banijay, zmiana koloru skóry uczestników lub naśladowanie innych cech fizycznych w sposób, który mógłby zostać uznany za rasistowski, są niedozwolone w żadnej produkcji tego formatu. Oznacza to, że od najnowszej edycji programu uczestnicy nie będą zmieniać koloru skóry ani naśladować innych cech fizycznych, które mogłyby zostać uznane za przywłaszczenie kulturowe" – czytamy w komunikacie Endemol Shine Polska.

Czytaj też: Twoja blackface brzmi znajomo. Po aferze Polsat wprowadza zmiany w show

Jesienią 2023 roku w programie "Twoja twarz brzmi znajomo" wokalista Kuba Szmajkowski przeistoczył się w amerykańskiego rapera Kendricka Lamara, aktorka Pola Gonciarz zaś w amerykańską piosenkarkę Beyoncé. Według zagranicznych mediów w charakteryzacjach zastosowano tzw. blackface, czyli styl teatralnego makijażu, kojarzony z rasizmem i powielaniem krzywdzących stereotypów dotyczących osób o czarnym kolorze skóry.

Podobne oskarżenia pod adresem Polsatu i Endemol Shine Polska pojawiały się już w przeszłości, np. gdy aktor Paweł Góral występował w programie jako Tina Turner.

Polsat wiosną pokaże 20. edycję show. Do udziału twórcy zaprosili zwycięzców poprzednich edycji. Program prowadzą Maciej Dowbor i Maciej Rock.

19. edycję programu "Twoja twarz brzmi znajomo" jesienią 2023 roku oglądało w Polsacie średnio 1,09 mln widzów (dane Nielsen Media).

Czytaj też: Kurdej-Szatan i Skrzynecka uczestniczkami "Twoja twarz brzmi znajomo. Najlepsi" w Polsacie

(KOZ, 13.02.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.