Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Styczeń 16, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rosja uruchomiła Ruwiki, własną wersję Wikipedii, która podoba się Putinowi

Według rosyjskich mediów Władimir Putin zatwierdził nowe alternatywne platformy Wikipedii w maju 2022 roku (screen: YouTube/CNN)

W poniedziałek nastąpiło pełne uruchomienie Ruwiki, rosyjskiej wersji encyklopedii internetowej Wikipedia.

Beta testy – czyli testowanie witryny dla ograniczonej grupy odbiorców – rozpoczęły się w połowie 2023 roku – podał dziennik "Kommiersant". Według doniesień w Ruwiki pojawiło się już więcej artykułów niż w rosyjskojęzycznej części Wikipedii.

Władze oświadczyły, że nie planują jeszcze blokowania Wikipedii – jednego z niewielu niezależnych źródeł informacji, które przetrwały w Rosji od czasu nasilenia się ataków na treści w internecie po inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Czytaj też: Rosja będzie cenzurować gry komputerowe. Putin chce, by krzewiły patriotyzm

Jednak od tego czasu rosyjskie sądy nałożyły na encyklopedię internetową szereg kar finansowych za treści związane z Ukrainą. Według rosyjskich mediów Władimir Putin zatwierdził nowe alternatywne platformy Wikipedii w maju 2022 roku.

Gazeta "Izwiestia" podała, powołując się na służby prasowe Ruwiki, że najczęściej czytanymi artykułami w fazie beta testów były: lista zgonów w 2023 roku, eskalacja konfliktu arabsko-izraelskiego, rosyjska operacja wojskowa w Ukrainie oraz najbardziej dochodowe filmy w Rosji.

"Izwiestia" stwierdziła, że przeciętny użytkownik spędzał w witrynie ponad sześć minut, a średnia głębokość przeglądania wynosiła ponad pięć stron w fazie próbnej. "Kommiersant" napisał, że założyciele Ruwiki nie ujawnią, ile kosztował projekt, nie ujawnią też nazwisk inwestorów serwisu.

Czytaj też: Dziennikarka telewizyjna chce walczyć z Putinem o stanowisko prezydenta Rosji

(MAC, 16.01.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.