Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 11, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ustalenia „Rzeczpospolitej” wskazują, że prezydent Duda ułaskawił Magdalenę Ogórek i Rafała Ziemkiewicza

„Jeśli informacja się potwierdzi, przyjmę ją z zadowoleniem, bo będzie oznaczała zaoszczędzenie dużej kwoty z pieniędzy podatników” – cieszy się Rafał Ziemkiewicz (screen: Twitter/Rzeczpospolita)

Ustalenia „Rzeczpospolitej” wskazują, że prezydent Duda przed świętami Bożego Narodzenia najprawdopodobniej ułaskawił dziennikarzy Magdalenę Ogórek i Rafała Ziemkiewicza. Ten drugi publicysta przyznał w rozmowie z dziennikiem, że oboje wnioskowali u prezydenta o prawo łaski.

Chodzi o sprawę sprzed kilku lat, gdy wniesiono akt oskarżenia przeciwko Magdalenie Ogórek i Rafałowi Ziemkiewiczowi za wypowiedzi w programie "W tyle wizji" w lutym 2019 roku. Ziemkiewicz powiedział na antenie, że pacjenci lewicowej aktywistki Elżbiety Podleśnej zachowują się, "jakby mieli pranie mózgu fachowo zrobione". Magdalena Ogórek dodała zaś, że może dochodzić do "manipulowania psychiką ludzką". Choć sprawa o zniesławienie początkowo została umorzona, sąd uwzględnił zażalenie Podleśnej. W maju ubiegłego roku oboje dziennikarze zostali skazani na kary grzywny w wysokości 10 tys. zł.

Czytaj też: Polskie Radio rezygnuje z Polska Press, bo „radio zatrudnia znakomitych dziennikarzy”

Tuż przed świętami Kancelaria Prezydenta zamieściła komunikat bez podawania nazwisk osób ułaskawionych. Wynika z niego, że 18 grudnia prezydent darował grzywny i zarządził zatarcie skazań."Argumentacja głosi, że prezydent, »podejmując decyzję o skorzystaniu z prawa łaski, miał na uwadze zasady sprawiedliwości oraz racjonalności represji karnej, a także incydentalny charakter czynu osób skazanych«" - podaje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Powstało Stowarzyszenie Twórców Mediów Woronicza 17. W zarządzie legenda telewizji

W aktach sprawy Ogórek i Ziemkiewicza występuje identyczna kwalifikacja prawna czynu, jak ta podana w komunikacie dotyczącym ułaskawionych osób: art. 212 § 1 k.k. w zw. z art. 212 § 2 k.k., czyli zniesławienie za pomocą środków masowego komunikowania.

„Zgadza się też rodzaj kary, czyli grzywna, ponadto komunikat sugeruje, że oboje skazani zostali za ten sam czyn. Pozwala to z bardzo dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że prawo łaski dotyczy właśnie Ogórek i Ziemkiewicza” - czytamy w tekście "Rz". „Jeśli informacja się potwierdzi, przyjmę ją z zadowoleniem, bo będzie oznaczała zaoszczędzenie dużej kwoty z pieniędzy podatników” – zareagował Rafał Ziemkiewicz.

(MZD, 11.01.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.