Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 25, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Łopiński za Matyszkowicza. PiS powołał nowe władze TVP, choć prezesem jest Tomasz Sygut

Rada nadzorcza TVP, którą kilka dni temu odwołał minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, wciąż pracuje - co więcej, właśnie powołała nowego prezesa TVP Macieja Łopińskiego. Tym samym odwołano Mateusza Matyszkowicza. Nowe władze TVP z Tomaszem Sygutem na czele uznają ten ruch za absurdalny. Minister kultury stwierdził, że to postępowanie jest "nieważne z mocy prawa".

"24 grudnia br., na podstawie uchwały Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. nr 148/X/2023 zostałem delegowany na stanowisko prezesa Zarządu TVP. Decyzja ta zapadła w związku z rezygnacją dotychczasowego prezesa Mateusza Matyszkowicza z zajmowanej funkcji" — czytamy w liście Macieja Łopińskiego, jaki został opublikował w mediach społecznościowych.

Czytaj też: Niewielki protest pod TVP i PAP. W okupowanej siedzibie wigilia z Błaszczakiem

Łopiński pisze: "20 grudnia br. doszło do próby nielegalnego przejęcia władzy w Spółce. Odebrano Widzom ich Telewizję, przejęto kontrolę nad kilkoma jednostkami organizacyjnymi TVP. łamiąc prawo wyłączono sygnał kilku anten, w tym TVP Info, TVP3 i TVP World oraz zamknięto portal tvp.info".

"Atak na TVP został przeprowadzony z użyciem siły, wyrzucano pracowników, blokowano im wstęp do budynków oraz wykonywanie swojej pracy. Złamano Konstytucję RP, postanowienia Trybunału Konstytucyjnego, przepisy Ustawy o Radiofonii i Telewizji, Ustawy o Radzie Mediów Narodowych, Prawo Prasowe oraz wewnętrzne regulacje Spółki. Wprowadzono chaos, pracownicy są zdezorientowani, a Telewizja Polska każdego dnia narażana jest na ogromne straty finansowe. Wyraźny spadek udziałów jest faktem. Korzystają na tym media prywatne, a tracą Widzowie - stwierdził Łopiński.

I dalej: "Atak na TVP nosi wszelkie znamiona skoordynowanej operacji, mającej na celu nielegalne przejęcie mediów publicznych w Polsce. Oświadczam stanowczo, że wszelkie działania uzurpatorskiej władzy przeciwko kilkuset pracownikom i współpracownikom TVP, w tym zwolnienia z pracy, zwolnienia ze świadczenia pracy, pozbawianie dostępu do stanowisk pracy, straszenie oraz sankcje dyscyplinarne są nielegalne, a osoby zaangażowane w ten proceder poniosą przewidziane prawem konsekwencje. Informuję przy tym, że struktura Spółki jest taka jak w dniu 19 grudnia br., dotyczy to zarówno stanu zatrudnienia pracowników i współpracowników, jak i obsady stanowisk menadżerskich.

Nowe władze Telewizji Polskiej, które powołał nowy minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, poinformowały:  "Uprzejmie informuję, że Rada Nadzorcza TVP S.A. nie powierzała funkcji p.o. prezesa zarządu Panu Ministrowi Maciejowi Łopińskiemu. Jedynym, aktualnym prezesem TVP S.A. jest Pan Redaktor Tomasz Sygut" - napisał na platformie X Piotr Zemła, szef nowej rady nadzorczej TVP.

Minister kultury oświadczył z kolei, że reprezentuje „właściciela 100% akcji w spółce Telewizja Polska S.A".

A następnie: „Oświadczam, że w związku z odwołaniem w dniu 19 grudnia 2023 r. przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki ("WZA") poprzedniej Rady Nadzorczej Spółki oraz powołaniem w tym dniu przez WZA nowej Rady Nadzorczej Spółki, wszelkie czynności odwołanej przez WZA Rady Nadzorczej są nieważne z mocy prawa".

Maciej Łopiński to były minister w Kancelarii Prezydenta RP (w latach 2005–2010 za prezydentury Lecha Kaczyńskiego i 2015–2016 za kadencji Andrzeja Dudy).

W PRL Łopiński był dziennikarzem „Głosu Wybrzeża” i tygodnika „Czas”, w stanie wojennym redagował „Solidarność – Pismo Regionu Gdańskiego”, pisał też do tytułów emigracyjnych: „Kultury”, „Zeszytów Historycznych” i „Kontaktu”. W latach 1989-1991 był redaktorem naczelnym „Tygodnika Gdańskiego”, później był m.in. wiceprezesem spółki Prasa Bałtycka. Był też posłem PiS.

(MAT, 25.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.