Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 22, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wojna w Gazie "najniebezpieczniejsza w historii". Zginęło już 68 dziennikarzy

W raporcie stwierdzono, że Komitet jest "szczególnie zaniepokojony wyraźnym nasileniem ataków izraelskiego wojska na dziennikarzy i ich rodziny" (fot. Wikimedia Commons/Israel Defence Forces)

Pierwsze 10 tygodni wojny między Izraelem a Hamasem było najbardziej śmiercionośne dla dziennikarzy w historii. W jednym miejscu w ciągu jednego roku zginęło więcej przedstawicieli mediów niż kiedykolwiek wcześniej – twierdzi Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ).

Większość dziennikarzy i pracowników mediów zabitych podczas tej wojny – 61 z 68 – to Palestyńczycy. W raporcie stwierdzono, że Komitet jest "szczególnie zaniepokojony wyraźnym nasileniem ataków izraelskiego wojska na dziennikarzy i ich rodziny".

Rzecznik izraelskiej armii oświadczył, że siły te nie biorą na cel dziennikarzy.

Czytaj też: Kamerzysta Al Jazeery zginął po ataku izraelskiego drona. "Wykrwawił się na śmierć"

Dane CPJ wykazały, że między 7 października a 20 grudnia zginęło także czterech izraelskich i trzech pracowników mediów.

"Wojna Izrael-Gaza to najniebezpieczniejsza sytuacja, jaką kiedykolwiek widzieliśmy, a te liczby wyraźnie to pokazują" – powiedział Sherif Mansour, koordynator programu CPJ na Bliski Wschód i Afrykę Północną. "Izraelska armia zabiła więcej dziennikarzy w ciągu 10 tygodni niż jakakolwiek inna armia lub jednostka w ciągu jednego roku. A wraz z każdym zabitym wojna staje się trudniejsza do udokumentowania i zrozumienia".

Z majowego raportu CPJ wynika, że izraelscy żołnierze w ciągu ostatnich 22 lat zabili co najmniej 20 dziennikarzy i żaden nie został oskarżony ani pociągnięty do odpowiedzialności.

Czytaj też: Zdobywcy Pulitzera dołączają do pozwu przeciwko OpenAI i Microsoftowi

(MAC, 22.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.