Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 15, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rosja przedłuża areszt korespondenta "Wall Street Journal". Putin: możliwa wymiana więźniów

Evan Gershkovich został zatrzymany w marcu pod zarzutem szpiegostwa. Grozi mu nawet 20 lat więzienia (fot. Wikimedia Commons/Kremlin.eu, Wsj.com)

Moskiewski sąd orzekł w czwartek, że reporter "Wall Street Journal" Evan Gershkovich musi pozostać w areszcie do 30 stycznia. Wcześniej informowano o przedłużeniu do 5 lutego aresztowania Ałsu Kurmaszewej, dziennikarki Radia Wolna Europa.

Evan Gershkovich został aresztowany 29 marca w Jekaterynburgu na Uralu pod zarzutem szpiegostwa, za co grozi do 20 lat więzienia. Reporter zaprzecza oskarżeniom.

Putin: "USA musi podjąć właściwą decyzję"

Prezydent Rosji Władimir Putin zapytany w czwartek o możliwą wymianę więźniów, w której oprócz Gershkovicha uczestniczyłby weteran amerykańskiej piechoty morskiej Paul Whelan, wyraził nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie, ale USA musi słuchać warunków przedstawionych przez Rosję.

Czytaj też: Orbán dociska media: będzie kontrolował przeciwników politycznych. Węgierscy dziennikarze protestują

Zapytany na dorocznej konferencji prasowej przez reportera "The New York Times" rosyjski prezydent odpowiedział: "Chcemy osiągnąć porozumienie, a porozumienia te muszą odpowiadać obu stronom".

Putin powiedział, że Rosja utrzymuje w tej sprawie ciągłe kontakty ze Stanami Zjednoczonymi. "To nie jest proste, nie będę teraz wdawał się w szczegóły, ale ogólnie wydaje mi się, że mówimy językiem, który jest dla siebie zrozumiały. Mam nadzieję, że znajdziemy rozwiązanie. Ale powtarzam, strona amerykańska musi nas wysłuchać i podjąć właściwą decyzję, odpowiednią dla strony rosyjskiej".

Weteran piechoty morskiej Paul Whelan został aresztowany w 2018 r., skazany za szpiegostwo na rzecz USA w 2020 i skazany na 16 lat więzienia. Zarówno Whelan, jak i rząd USA zaprzeczają oskarżeniom.

Czytaj też: Disney, Comcast i inne po odejściu z X zwiększyły wydatki na reklamę na Instagramie

(MAC, 15.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.