Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 11, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Spada rating kredytowy Cyfrowego Polsatu. Winne rekordowe zadłużenie

Cyfrowy Polsat jest zadłużony w konsorcjum polskich i zagranicznych banków – w euro i w złotówkach (fot. materiały prasowe)

Agencja EuroRating obniżyła rating kredytowy Cyfrowego Polsatu z BB+ do BB, ale jego perspektywę zmieniła z negatywnej na stabilną.

Rating BB to tzw. poziom spekulacyjny, oznacza podwyższone ryzyko kredytowe, ale zakłada, że spółka ma wystarczającą zdolność do obsługi zobowiązań w przeciętnych lub sprzyjających warunkach gospodarczych. Jeszcze rok temu Cyfrowy Polsat miał jednak rating BBB- (poziom inwestycyjny, umiarkowane ryzyko kredytowe).

Wzrost zadłużenia Cyfrowego Polsatu

Zmiana perspektywy ratingu z negatywnej na stabilną oznacza, że w najbliższych 12 miesiącach najprawdopodobniej nie ulegnie on zmianie.

Czytaj też: Mikołajkowy Blok Reklamowy Polsatu miał średnio 3,7 mln widzów. Ponad 2,2 mln zł na pomoc

Obniżenie ratingu EuroRating tłumaczy istotnym wzrostem zadłużenia Cyfrowego Polsatu, pogorszeniem wyników finansowych i spadkiem przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej.

Cyfrowy Polsat od dwóch lat intensywnie rozszerza działalność o energetykę odnawialną, co wiąże się z rosnącym zadłużeniem. Na koniec trzeciego kwartału sięgnęło ono 16 mld zł – co jest rekordem w historii spółki.

Spłatę głównej części kredytów w maju br. udało się zarządowi przesunąć o cztery lata – z 2024 na 2028 rok. EuroRating zwraca uwagę, że rekordowe zadłużenie wystąpiło w okresie słabszych wyników finansowych – przychody Cyfrowego Polsatu ze sprzedaży rosną wolniej niż inflacja, a wynik EBITDA (liczony narastająco za cztery kwartały) spadł dziewiąty kwartał z rzędu.

Ratingi Cyfrowego Polsatu obniżane od ponad roku

Analityków niepokoi, że wskaźniki zadłużenia Cyfrowego Polsatu mogą się jeszcze pogorszyć, bo spółka planuje dalsze duże inwestycje. Zgodnie ze "Strategią 2023+" Grupa Polsat Plus zamierza wydać do 2026 roku 5 mld zł na produkcję czystej energii (fotowoltaikę, instalacje biomasowe, lądowe farmy wiatrowe, spalarnie odpadów), a 0,5 mld zł na budowę łańcucha gospodarki opartej na wodorze (wytwarzanie tego paliwa i jego dystrybucję oraz produkcję autobusów napędzanych wodorem).

Czytaj też: TVP 3 od stycznia ze skromniejszą ramówką. Zniknie część programów

Przy ocenie wiarygodności finansowej Cyfrowego Polsatu agencja EuroRating wzięła pod uwagę, że realizowane przez spółkę inwestycje powinny w przyszłości zaowocować wzrostem przychodów i zysków.

Agencje obniżają ratingi Cyfrowego Polsatu od ponad roku. W październiku 2022 roku Moody’s obniżyła spółce rating z Ba1 do poziomu Ba3 z perspektywą negatywną, ale latem go wycofała, bo Cyfrowy Polsat podjął decyzję o nieprzedłużaniu umowy z tą agencją.

Grupa Polsat Plus po trzech kwartałach 2023 roku miała 9,945 mld zł przychodów (wzrost o 4,8 proc. rok do roku), 181,3 mln zł zysku netto (spadek o 75 proc.), a korygowany wynik EBITDA spadł o 7,9 proc. do 2,334 mld zł.

Czytaj też: Tomasz Sygut wymieniany jako nowy szef informacji w TVP. Jego koledzy są zdziwieni

(GK, 11.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.