Temat: reklama

Dział: REKLAMA

Dodano: Grudzień 11, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sztuczna inteligencja odtworzyła głos Ocalałej z zagłady getta warszawskiego

Stella Fidelseid jest jedną z bohaterek wystawy „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim” w Muzeum Polin (fot. materiały prasowe)

Dzięki narzędziom AI w kampanii Muzeum Polin można usłyszeć głos Stelli Fidelseid, jednej z niewielu Ocalałych z getta warszawskiego.

"Wyszłam z bunkra i nie wiedziałam, dokąd iść" – już po wojnie opowiadała Stefania Milenbach (Stella Fidelseid). Jako jedna z nielicznych przetrwała powstanie i likwidację getta. Dziś można wysłuchać jej wstrząsającej relacji. Spisane przez nią wspomnienia odczytane zostały wygenerowanym przez sztuczną inteligencję głosem autorki.

Czytaj też: W 2023 roku zginęło prawie 100 dziennikarzy, a 400 zostało uwięzionych

Stella Fidelseid po wojnie wyemigrowała do Brazylii. Zachowały się archiwalne nagrania wideo z jej udziałem w języku portugalskim z 1997 roku. Wywiad posłużył jako materiał do nauki technologii AI Text-to-Speech. Na jego podstawie powstała cyfrowa wersja polskiego głosu.

Stella Fidelseid jest jedną z bohaterek wystawy „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim” w Muzeum Polin, którą można oglądać do 8 stycznia 2024 roku. Dzięki geolokalizacji i specjalnie zaprogramowanej stronie internetowej nagrania można posłuchać na terenie dawnego getta, co pomaga wyobrazić sobie czas i przestrzeń oraz zagłębić się w treść wspomnień. Aby je odtworzyć, wystarczy zeskanować kod QR umieszczony na plakatach znajdujących się na przystankach na terenie byłego getta.

Za koncept oraz realizację odpowiada Saatchi & Saatchi, za montaż materiałów audio – Prodigious, natomiast za działania PR wraz z muzeum agencja MSL.

Czytaj też: Oni tak szybko odchodzą. Dziennikarski styl życia zbiera żniwo

(AMS, 11.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.