Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 27, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zmarł twórca kultowych programów dla dzieci Marty Krofft. "Król sobotniego poranka"

Marty Krofft produkował programy dziecięce przez pół wieku (screen: YouTube/Original Funko)

W Los Angeles w wieku 86 lat zmarł Marty Krofft, twórca kultowych w Stanach Zjednoczonych programów telewizyjnych dla dzieci. Przyczyną śmierci była niewydolność nerek.

Marty Krofft był znany jako "Król sobotniego poranka". On i jego starszy o osiem lat brat Sid stali się twórcami klasycznych seriali telewizyjnych, takich jak "Sigmund and the Sea Monsters" i "DC Follies". Za pośrednictwem swojej firmy produkcyjnej Sid & Marty Krofft Pictures stworzyli m.in. popularne seriale dla dzeci "HR Pufnstuf", "Land of the Lost", "Lidsville" i "The Bugaloos". Urodzili się w Kanadzie, ale ich działalność dotyczyła telewizji amerykańskich.

Marty Krofft opowiadał, że najlepsze rady, jakie kiedykolwiek otrzymał w showbiznesie, pochodziły od Walta Disneya. "Przyszedł na nasz występ z Judy Garland. Powiedział: »Chłopcze, pozwól, że dam ci radę. Nigdy nie sprzedawaj tego, co tworzysz i zawsze walcz o swoje imię nad tytułem«" – wspominał.

Ich produkcje po raz pierwszy pojawiły się w 1968 roku, na antenie NBC. W latach 70. bracia otworzyli park tematyczny The World of Sid & Marty Krofft w nowym wówczas kompleksie Omni w centrum Atlanty (obecnie siedziba CNN). Został jednak zamknięty z przyczyn finansowych.

Sid i Marty Krofft w lutym 2020 roku zostali uhonorowani gwiazdą w Hollywood Walk of Fame. Dwa lata wcześniej otrzymali nagrodę Emmy za całokształt twórczości.

(MAC, 27.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.